Вежби. Храна. Диети. Вежба. Спорт

Натпревар со Зенит на 22 април. Урал загуби од Зенит во скандалозен натпревар. Веднаш три Урал беа отстранети од теренот

Зенит на најважниот меч со Урал му пријде во објективно тешка психолошка ситуација. Домаќинот е одличен настан за секој фудбалски тим - поради сè уште нерешените проблеми со тревникот кај Крестовски, стана предмет на шеги од навивачите и загриженост од самите играчи. Друга негативна позадина е елиминацијата од шампионската трка по поразот од Спартак. Третата се неодамнешните изјави на агентот Шатов за конфликти во соблекувалната.

Лидерот по освоени бодови во пролетниот дел од првенството дојде на гости кај непријатниот Зенит. „Урал“ на потег, победи на последните четири натпревари од Премиер лигата (три - суви), се пласираше во финалето на Купот на Русија. Ова сакам да кажам дека би било наивно да се чека едноставна игра.

Иако билетите за првиот натпревар се продаваа само за долниот сектор на стадионот, навивачите со спектакуларен настап го прославија куќниот настап. Беше до играчите.

Почетниот дел не изневери

Зенит тргна моќно, јасно сметајќи на ран гол. Во првите 10 минути гостите одиграа до крај, а Кришито и Ивановиќго освои „воздухот“ и ги растера нападите на нов. Кришито дури и шутираше - истрча во туѓ шеснаесетник, дефанзивците на Урал прилепени до него не дочекаа и Италијанецот стрелаше од далечина. И вториот удар беше надвор од шеснаесетникот.

На Зенит му се брзаше, но гостите набрзина го добија својот став, почнаа да се среќаваат со противниците подалеку од својот шеснаесетник. Низ центарот не можеше да се помине „оградата“ од осум играчи, моравме да паднеме по страните. Овде беше откриено одредено недоразбирање помеѓу Џиуба и остатокот од нападната група. Самиот Артјом беше почесто на крилото отколку во центарот на нападот. Лево висеше во зоната каде освен него немаше никој. Како резултат на тоа, во текот на целото прво полувреме, тој никогаш не освоил јавачка топка и не им ја пуштил на Џулијано или на Дени под напад. Веќе кога тимовите тргнаа кон трибината, Џулијано емотивно му објаснуваше нешто на напаѓачот. Ако се суди по гестикулациите, подобро би било да не оди предалеку кон крилото.

Ја дадоа топката - удри!

Половина час подоцна Урал со посед на топка од 30% не беше инфериорен во однос на Зенит по бројот на удари кон голот. Фрлањата не беа опасни. Само двајца на мета, а тие се безопасни, не силни. Но, таквиот фокус на портата се почитува. Буквално секогаш кога Пављученко успеваше да ја фати топката во централниот круг, Урал го доведуваше нападот до удар. Најчесто погодуваше Бицфалви: играше на нетипична позиција во центарот на средниот ред, но од ова не ја загуби активноста во нападот. До 40. минута Лунев веќе беше 8 пати погоден кон голот.

Временски број:три удари на Чисамба Лунгу. Ова не е толку многу, но цел Зенит имаше иста сума.

Изненадување во второто полувреме

Сите очекуваа дека почнувајќи од 46. минута Зенит ќе додаде. Доволно чудно, додаде „Урал“. Силни се три удари за пет минути. Најпрво Димитров беше прв на одбиената топка и шутираше надвор од шеснаесетникот. Следната шанса беше гол: Јусуповнеочекувано ја „даде“ топката Емелијанов, го стави случајот до Иванович, ја влече топката и биеше од центарот на шеснаесетникот - ја погоди стативата. После тоа Зенит се разбуди и ја оттурна играта од својот гол. Мирчеа Луческу ослободен Молонаместо Јусупов и испрати Џулијаново двојка до Џиуба, и Дениотиде на левото крило на нападот. Малку порано, на крајот од првото полувреме, наместо повредениот Кокорин, Шатов.

Бришењето се клучен момент во играта

До 60. минута Зенит ги притисна противниците во шеснаесетникот, иако работата се уште не беше стигната до опасни удари. Натпреварот стана доста нервозен, но Урал издржа. И тогаш беше главниот момент во играта. Бикфалви, со жолт картон, влезе во тешко справување и ... стигна до топката, но потоа се заби преку ногата на Смолников. Судијата Есков реши да го покаже вториот жолт картон. Фудбалерите на Урал веднаш го опколија: Лунгу го гушкаше судијата една минута и како да ја раскажа својата животна приказна, а Пављученкосе обиде да задник, го турна соиграчот кон Јесков и исто така емотивно изрази нешто. Уште едно отстранување. Чудна одлука. Судиите се под притисок во 10 епизоди по натпревар, не можат се да решаваат со отстранувања? Иако требаше да се покаже жолт картон на Пављученко за напад на судијата.

По двојното отстранување, ударите тргнаа кон голот на Заболотни. Петербург од 60. до 80. минута погоди девет пати. Но, отстранувањата не го решија проблемот со ударите кон целта: осум од девет промашени. „Урал“ играше според класичната шема на дворот „4-4-никој“. Тоа функционираше сигурно.

„Зенит“ притисна во 86. минута, Ивановиќ по корнер шутна во топката буквално од гол линијата. Емељанов и Џуба се туркаа малку поназад. Потоа се стуткаа уште малку. Јемељанов го држеше напаѓачот со двете раце, како одговор тој одмавна со него и удри со лактот во задниот дел од главата. Конечно интервенираше судијата, кој очигледно ја промаши епизодата и едноставно на двајцата им покажа жолт картон. Емелијанов таа беше втора. Тој ќе го пропушти и натпреварот против Спартак во следното коло.

Играјќи со осуммина, Урал создаде гол шанса во 91. минута и можеше да го направи овој меч легендарен, но Димитров не успеа да се надигра. Луњова. А во третата додадена минута тројца играчи на Зенит испаднаа врз голманот. Логично е: само три од „Урал“ не беа доволни. Победа од 2-0 во деби мечот на новиот стадион. Но, дали навистина беше фудбал?

Не, не ни требаат видео повторувања: судиите се исто така учесници во играта, што значи дека имаат право на грешки. Го сакаме фудбалот заради емоции, а грешките му додаваат емоции. И сето тоа ... се прашувам дали ќе продолжат да зборуваат такво нешто после ваков натпревар.

Првото полувреме не беше богато со остри моменти. Иако Зенит самоуверено го контролираше центарот, избраниците на Александар Тарханов се бранеа доста цврсто, и што е најважно - компетентно, откако изградија вистински ридаут околу своите порти. Одделно, вреди да се забележи голманот на гостите Николај Заболотни, кој ги спаси своите соиграчи, кога домаќините сепак успеаја да најдат празнина во одбраната на непријателот - сепак, тоа се случуваше ретко.

„Урал“ неколку пати одговараше со контранапади, кои за среќа на сино-бело-сините не беа доволно опасни. И покрај внимателната игра во одбраната, гостите направија неколку грешки, па заработија два жолти картони на тимот на Зенит (Ерик Бикфалви доби жолт картон поради нарушување на противничкиот напад, а Роман Емелјанов за удирање во нозете на Александар Кокорин, на кој на крајот му требаше замена). последиците може да бидат сериозни, тие мораа да го доживеат на потешкиот начин во второто полувреме.

По паузата, играта се одвиваше во ист тон - тимовите си разменија прилично невини напади - додека Бицфалви не го собори Игор Смолников. Може да се расправа околу тоа дали Романецот намерно удри во скочниот зглоб на Зенит, но судијата беше во право и сметаше дека овој контроверзен случај е грубо кршење на правилата. Два жолти картони - а играчот од средниот ред е отстранет од теренот.

Ако претходната епизода може да се толкува на различни начини, тогаш однесувањето на Роман Пављученко очигледно не играше во корист на Урал. Дури и фудбалер-почетник знае дека ако почне да ја буди главата на судијата, тешко дека наеднаш ќе ја откаже својата одлука и ќе мора да одговара за хистеријата. И така се случи - како резултат на тоа, Екатеринбургери изгубија двајца играчи одеднаш во една минута.

За чест на „Урал“ забележуваме дека гостите се задржаа одлично. Дури и кога останаа девет, тие цврсто ги бранеа своите порти, компензирајќи го недостатокот на класна дисциплина и посветеност. „Зенит“ шутираше во портите на гостите, но топката потоа одлета, па удри во стативата, па беше исфрлена во корнер. Дури во 86. минута Ивановиќ успеа успешно да ја стави главата под настрешницата од крилото, така што топката под остар агол одлета во голот.

Тешко е да се разбере каква улога играше Артем Џуба во она што се случи. Но, играчот од средниот ред „Урал“ Јемељанов направи сè за да го комплицира животот на неговиот тим, кога почна грубо да се турка со Џиуба. И двајцата се однесуваа не најдобро, и двајцата добија сенф-фластери, но бидејќи Емељанов веќе се „истакна“ во првото полувреме, веднаш беше исфрлен од теренот.

Сепак, и овде „Урал“ не се предаде, па дури имаше неколку шанси да го израмни резултатот. Последните минути беа како хокеј натпревар. Судијата досуди слободен удар кон „Зенит“, Заболотни го избрка целиот тим напред, но последниот напад не успеа. Петербургери ја запоседнаа топката, а тројца играчи во сини униформи гордо и полека трчаа низ празниот терен за да го совладаат голманот и да го постигнат вториот победнички гол, како на тренинг.

Пристапен во објективно тешка психолошка ситуација. Домаќинот е одличен настан за секој фудбалски тим - поради сè уште нерешените проблеми со тревникот кај Крестовски, стана предмет на шеги од навивачите и загриженост од самите играчи. Друга негативна позадина е елиминацијата од шампионската трка по поразот од Спартак. Третиот е конфликтите во соблекувалната што неодамна ги извади агентот на Шатов.

Зенит тргна моќно, јасно сметајќи на ран гол. Во првите 10 минути гостите играа на одбиена топка, а Кришито и Ивановиќ го добија воздухот и на нов начин ги разбија нападите. Кришито дури и шутираше - истрча до туѓ шеснаесетник, прилепувајќи се за дефанзивците на „Урал“ не го пречека, а Италијанецот стрелаше од далечина. Вториот удар е исто така надвор од шеснаесетникот.

На Зенит му се брзаше, но гостите набрзина го добија својот став, почнаа да се среќаваат со противниците подалеку од својот шеснаесетник. Низ центарот не можеше да се помине оградата од осум играчи, моравме да паднеме по крилните страни. Овде беше откриено одредено недоразбирање помеѓу Џиуба и остатокот од нападната група. Самиот Артјом беше почесто на крилото отколку во центарот на нападот. Лево го закачи на простор каде што немаше никој друг освен него. Како резултат на тоа, во текот на целото прво полувреме, тој никогаш не освоил јавачка топка и не им ја пуштил на Џулијано или на Дени под напад. Веќе кога тимовите тргнаа кон трибината, Џулијано емотивно му објаснуваше нешто на напаѓачот. Судејќи по гестикулациите - дека е подобро да не оди предалеку до крилото.

Даде топка - погоди!

Половина час подоцна Урал со посед на топка од 30% не беше инфериорен во однос на Зенит по бројот на удари кон голот. Ударите не беа опасни. Само двајца на мета, а тие се безопасни, не силни. Но, таквиот фокус на портата се почитува. Буквално секогаш кога Пављученко успеваше да ја фати топката во централниот круг, Урал го доведуваше нападот до удар. Најчесто погодуваше Бицфалви: играше на нетипична позиција во центарот на средниот ред, но од ова не ја загуби активноста во нападот. До 40. минута Лунев веќе беше 8 пати погоден кон голот.

Половина број: три удари Чисамба Лунгу. Ова не е толку многу, но цел Зенит имаше иста сума.

Сите очекуваа дека почнувајќи од 46. минута Зенит ќе додаде. Доволно чудно, додаде „Урал“. Три удари за пет минути се силни. Најпрво Димитров беше прв на одбиената топка и шутираше надвор од шеснаесетникот. Следниот момент беше асистенција: Јусупов неочекувано му ја предаде топката на Јемељанов, кој го стави телото на Иванович, ја влече топката и погоди од центарот на шеснаесетникот - ја погоди стативата. После тоа Зенит се разбуди и ја оттурна играта од својот гол. Мирчеа Луческу го ослободи Моло наместо Јусупов и го испрати Џулијано во пар кај Џиуба, а Дени тргна на левото крило на нападот. Малку порано, во финишот на првото полувреме, наместо повредениот Кокорин, излезе Шатов.

Во 60. минута Зенит ги притисна противниците во шеснаесетникот, иако работата се уште не беше стигната до опасни удари. Натпреварот стана доста нервозен, но Урал издржа. И тогаш беше главниот момент во играта. Бикфалви, со жолт картон, влета во тешко справување и ... стигна до топката, но потоа го прегази ногата на Смолников. Судијата Есков реши да го покаже вториот жолт картон. Фудбалерите на Урал веднаш го опколија: Лунгу го гушкаше судијата една минута и ја раскажа својата животна приказна, а Пављученко се обиде да задник, го турна својот соиграч врз Јесков и исто така емотивно раскажа нешто - очигледно не е приказна за неговиот живот. Уште едно отстранување. Чудна одлука, судиите се под притисок во десет епизоди по натпревар, зошто да не решаваат се со отстранувања? Иако можеби требаше да се покаже жолтиот картон на Пављученко за напад на судијата.

По двојното отстранување, ударите тргнаа кон голот на Заболотни. Петербург од 60. до 80. минута погоди девет пати. Но, отстранувањата не го решија проблемот со ударите кон целта: осум од девет промашени. „Урал“ одигра по класичната дворна шема 4-4-никој. Тоа функционираше сигурно.

„Зенит“ притисна во 86. минута, Ивановиќ по корнер шутна во топката буквално од гол линијата. Емељанов и Џуба се туркаа малку поназад. Потоа се стуткаа уште малку. Јемељанов го држеше напаѓачот со двете раце, како одговор тој одмавна со него и го удри задниот дел од главата со лактот. На крајот интервенираше судијата, кој очигледно ја промаши епизодата и едноставно на двајцата им покажа жолт картон. Емелијанов таа беше втора. Тој го пропушти и натпреварот со Спартак во следното коло.

Играјќи со осум играчи, Урал создаде гол шанса во 91. минута и можеше да го направи овој меч легендарен, но Димитров не можеше да го совлада Лунев. А на третото додадено, тројца играчи на Зенит испаднаа на голманот. Логично е: само три од „Урал“ не беа доволни. Победа од 2-0 во деби мечот на новиот стадион. Но, дали навистина беше фудбал?

Не, не ни требаат видео повторувања: судиите се исто така учесници во играта, што значи дека имаат право на грешки. Го сакаме фудбалот заради емоции, а грешките му додаваат емоции. И така натаму. Се прашувам дали ќе продолжат да ни кажуваат вакво нешто после ваков натпревар.

Десет години. Десет долги години сите поврзани со Зенит чекаат стадионот на островот Крестовски да биде домаќин на првиот натпревар. Кога се урна старата арена - стадионот Киров - мислеа дека на новата зграда ќе се види фудбал за 2-3 години. Тоа беше 2006 година во тоа време. Камен-темелникот на арената Зенит беше поставен во 2007 година. Почетниот датум на завршување во март 2009 година беше одложен, според официјалните бројки, поради смртта на архитектот на јапонската арена Кишо Курокава и проблемите во дизајнот што следеа. Отворањето на стадионот секоја година се одложува од 12 до 24 месеци. Дури имаше сомнежи дали ќе биде подготвен за СП 2018, бидејќи имаше проблеми со изведувачот. И, за среќа, до декември 2016 година беше објавено дека главните градежни работи се завршени, а во април 2017 година Крестовски ќе биде подготвен да биде домаќин на првиот натпревар.

Живо олицетворение на овој еп непосредно пред натпреварот „Зенит“ - „Урал“ беше приказната на Владислав Радимов за тоа како тој во разговор со Андреј Аршавин зборувал дали ќе има време да игра на новиот стадион или не. Како резултат на тоа, најверојатно, самиот Аршавин нема да има време. А Радимов, се сеќаваме, ги закачи чизмите на крајот на 2008 година. Пред тепачката немаше забавна програма, бидејќи организаторите веднаш предупредија: ова не е воведен натпревар, ова е една од трите тест игри пред Купот на Конфедерации. Дуелот испадна како во арена, бидејќи решија да го урнат покривот поради февруарските временски услови во април Петербург. Единствено што беше свечено беше симболичен удар на топката на Владимир Кулик, еден од најдобрите стрелци во историјата на Зенит. Кулик му даде додавање на Роман Пављученко, по што започна играта.

Прв пат.

И покрај тоа што опасни моменти почнаа да паѓаат од самиот почеток на борбата, тоа беше невозможно да се нарече интересно во првите минути. Имаше премногу грешки и брак на двете страни. Всушност, тоа им овозможи на голманите да се загреваат во почетните десет минути. Првиот гол во историјата на Зенит Арената можеше да биде постигнат веќе во 4. минута. Доменико Кришито упати упатен удар од центарот на противничката половина - топката летна право кон голот, а само остар удар од Заболотни му овозможи на Урал да избегне проблеми во оваа ситуација.

Пет минути подоцна, домаќините нанесоа нов опасен удар - веќе од поблиску. Токму Дени од пределот на лакот повторно ја провери реакцијата на голманот на „бумбарите“ - повторно се покажа одлично. И Урал засега не им дозволи да се доближат - одделенијата на Александар Тарханов беа многу густо лоцирани во близина на нивниот шеснаесетник. Дури по 10. минута почнаа да се појавуваат на противничката половина од теренот.

За време на овие напади, Урал создаде мала нервоза кон голот на Зенит: Јемељанов и Бикфалви опасно удрија од далечина, но во двата случаи Лунев самоуверено ја зеде топката во свои раце. Кон средината на полувремето играта се смири. И се исправи. Да, Зенит имаше малку повеќе посед на топка, но Екатеринбург се обидуваше да не му ја препушти иницијативата на противникот, а кога имаше можност гостите ја исфрлија топката од централниот круг и со значителна сила втурнаа напред.

Значајна 23. минута: Бикфалви фаулираше над Цалагов и го доби првиот жолт картон во историјата на Крестовски. Сомнително достигнување, но, како и другите важни настани, треба да се забележи - на крајот на краиштата, првиот меч на стадионот, кој се чекаше десет години. Зенит не успеа во нападот, иако повеќе акцент стави на напаѓачките акции од Урал. Иако одделенијата на Мирчеа Луческу делуваа на различни начини, едноставно им недостигаше она што „сино-бело-сините“ постојано го правеа на минатите натпревари - нафрлувања на Џиуба.

Првата епизода, кога Артјом беше корисен на вториот кат, се случи веќе во 30. минута, кога имаше попуст за Хулиано, кој требаше да оди еден на еден со Заболотни, но се лизна, дозволувајќи му на Заболотни да го земе проектилот во својот раце. Стадионот здивна - најмногу затоа што ништо поопасно не се случило долго време. Неколку минути потоа повторно имаше причина за здив, но потажно за навивачите на Зенит: Пављученко шутираше од пределот на лакот, Лунев ја поправи топката, но неизвесно. Брејк Роман посилен, Санкт Петербург ќе има проблеми.

Се играше рамноправно, а до крајот на полувремето Урал имаше уште повеќе шанси. Во 40. минута Роман Емељанов, кој грубо се справи со Кокорин, го стави вториот жолт картон на одговорност на Урал. Во оваа ситуација Александар се повреди, по него замина електричен автомобил, од кој напаѓачот на Зенит одби, излегувајќи од теренот во придружба на лекари. А три минути подоцна стручниот штаб на Мирчеа Луческу направи принудна замена: наместо Кокорин излезе Шатов, кој остана на тревникот до крајот на полувремето, но зад работ. Во првата додадена минута Џиуба можеше да постигне гол од аголот на голманскиот агол, но на крајот промаши.

Второ полувреме.

Почетокот на вторите четириесет и пет минути за малку ќе се претвори во катастрофа за Зенит. Очигледно Александар Тарханов на паузата ја даде инсталацијата да се оди напред со големи сили во првите пет минути. Опасни беа нападите на „бумбарите“ со додавање „потенцијално“ до 50. минута. Јусупов направи неуспешно додавање назад, Јемељанов ја прекина топката, го совлада Иванович во шеснаесетникот и сигурно шутираше во долниот лев агол - стативата! Тоа беше најопасниот момент во тој момент.

И се чинеше дека Урал ќе продолжи да гази напред, но на крајот Зенит, сфаќајќи колку е блиску промашената топка, ја искористи иницијативата. Опасни нафрлувања имаше во изведбата на Смолников, се приспособуваше играта низ центарот. Јусупов беше заменет со Јоан Моло, кој заработи опасен слободен удар крај десниот раб на шеснаесетникот. „Урал“ во тие минути, како и во средината на првото полувреме, повторно седна во дефанзива и не можеше да излезе од неа. Точно, ова беше малку од корист за тимот од Санкт Петербург - немаше опасни удари, а Заболотни влезе во игра само кога беше неопходно да се стави топката во поле.

А во 60. минута имаше клучен момент на натпреварот. Смолников се обиде да ја фати топката на туѓ лак, но Бикфалви, нокаутирајќи ја топката, поради инерција се заби во ногата на Зенит странично. За овој прекршок Романецот доби жолт картон кој автоматски премина во црвен. Генерално, епизодата е во дискреција на судијата, бидејќи на почетокот Ерик ја играше топката, а дури потоа удри во ногата. Нешто овој момент потсети на смената на Видал. Но, во Лигата на шампионите, отстранувањето беше целосно незаконско - самиот Асенсио се заби во нозете на Чилеанецот. Веднаш ногата на Смолников беше статична, играше само Бикфалви. Во принцип, 50/50. Имаше прекршок, но дали го повлече жолтиот?

Сè ќе успееше ако Роман Пављученко мирно реагираше на ова отстранување. Но, „Заспаниот џин“ експлодираше, почна налутено да му го изразува своето незадоволство на судијата, во еден момент дури и ја удри главата на Јесков. За што веројатно доби директен црвен картон. Што и да се случи, не можете така да се однесувате. Дури и играчите на Челзи во 2009 година, кога Том-Хининг Еврбо ги удави последните соништа на лондончани, останаа низок профил. Само Михаел Балак на самиот крај истрча по Норвежанецот, обидувајќи се да побара од него самоволие. За Урал, завршницата можеше да биде многу полесна, но Пављученко го изневери својот тим.

После тоа, на „бумбарите“ не им преостана ништо друго освен да седнат во мртва одбрана и да ги одбијат нападите на „Зенит“. На местото на Јури Жирков излезе Нету од Петроград, а Кришито се пресели во вообичаеното лево крило. Интересно, ниту во форматот на играта 11х9, домаќините воопшто не успеаја. Иако веднаш се појавија реални шанси за гол. Во 65. минута Џулијано шутираше крај стативата, а минута подоцна Дени ја погоди дограмата. Згора на тоа, сето ова се случи откако дефанзивецот на Урал речиси ја пресече топката во сопствениот гол - спаси Заболотни, но Николај не можеше да ја исфрли топката далеку. Како резултат на тоа, завршувањето на Дени за малку ќе испадна фатално за гостите.

Веднаш, Урал ја направи првата замена: наместо Чисамба Лунгу, на теренот на Зенит Арена се појави Михаил Меркулов. Можеби залудно беше што Тарханов го отстрани Лунгу - Замбиецот можеше сам да организира гол шанса. Но, во таква ситуација, немаше посебен избор. Клубот од Санкт Петербург создаде неколку шанси во иднина, но имаше само неколку опасни. Иако, земајќи ја предвид разликата во класа, во таква ситуација Зенит мораше да се справи со противникот во движење.

Дури по 80. минута отиде очекуваниот масовен куп на портите на Заболотни, при што петербургерите уништија три (!) шанси за гол. Прво, по попустот, Џуба мораше да постигне гол со глава во блискиот агол на Џулијано, но Балажитс беше пред него. Тогаш Нето можеше да погоди под истата десна статива, но воопшто не ја погоди топката. А како дополнение, дефанзивецот го спречи Џиуба да постигне гол. И само во четвртиот обид проектилот беше пред портите на Заболотни. И дури и тогаш не постигнаа гол - го турнаа. Во 86. минута, по стандардното поднесување на Кришито, Ивановиќ од надвор од голманскиот простор внесе сфера во голот, попатно туркајќи го Заболотни - 1:0! Тоа е оној кој дефинитивно не очекуваа дека ќе биде автор на првата топка кај Крестовски!

По оваа епизода се случи уште еден скандал: Емелијанов се чинеше дека премногу ревносно го турка Џиуба, тоа не му се допадна на Артјом и за малку ќе го удри Роман со лактот во лицето. Потоа почна пресметка, чиј резултат беше доделувањето „жолт картон“ на двајцата. Но, тука е финтата - за фудбалерот на Урал тој стана втор. Трето отстранување во „бумбарите“! Неверојатно!

Пред Урал, само треба да ја симнете капата: момците на Александар Тарханов дури во седум тргнаа во напад, а згора на тоа, во првата додадена минута речиси го израмнија резултатот - Лунев едвај ја покри топката по ударот на Димитров. Потоа Екатеринбургери тргнаа во напад со цел тим, на кој изгореа: Зенит организираше контранапад 3 на 0, Џулијано ја додаде топката лево во шеснаесетникот до Моло, кој исфрли проектил во празна мрежа. - 2:0!

Резултати од натпреварот.

Искрено, во моментов е тешко објективно да се коментира се што се случи на првиот натпревар на стадионот Крестовски. Ниту едно отстранување од „Урал“ не беше сто проценти. Во епизодата со Бикфалви - 50/50, во епизодата со Пављученко - можете да се ограничите и на жолто. Не е шега, но моментот со учеството на Емелијанов беше можеби најчист во овој поглед - меѓусебна пресметка и втор жолт картон. Единствениот момент - Есков можеше да го отстрани и Џиуба, Артјом грубо играше со лактот. Но, дали тоа ќе влијае на резултатот? Тешко е да се каже. Едно е сигурно: ќе има бројни критики во печатот и на телевизија.

Во меѓувреме, наведуваме суви факти: Зенит со победа ја започна историјата на Крестовски, не дозволувајќи и на ЦСКА да оди во водство. Урал денеска демонстрираше многу добар фудбал, но... Некаде дисциплината навистина пропадна. Екатеринбургери покажаа дека не само што можат целосно да ја напуштат зоната на преодни натпревари во следните кола, туку и да го освојат Купот на Русија.

Дописникот на Твитер, Спорт-Експрес, Гоша Чернов

Фудбалскиот клуб Екатеринбург „Урал“ во 24. коло од руската Премиер лига загуби од Санкт Петербург „Зенит“. Како што јави дописникот на сајтот, денешниот натпревар заврши со резултат 2:0 во корист на тимот од северната престолнина. Во исто време, Екатеринбургерите го завршија натпреварот со осуммина - тројца фудбалери на Урал веднаш беа отстранети од теренот.

Денешниот натпревар беше првиот што се одигра на контроверзниот нов стадион Крестовски, кој чинеше близу 48 милијарди рубљи - еден вид рекорд меѓу светските арени. Затворениот покрив на стадионот ги спаси гледачите и играчите од снегот кој денеска паѓаше во Санкт Петербург.

За прв пат оваа година, напаѓачот Роман Пављученко излезе во стартниот состав на Урал, во пар со главната „ѕвезда“ на клубот од Екатеринбург оваа пролет - Владимир Илин.

Првата гол шанса домаќините ја создадоа веќе во третата минута - опасен удар од далечина изведе Кришито - во игра мораше да влезе голманот на Урал, Николај Заболотни, кој со удар на топката ги спаси жителите на Екатеринбург. „Зенит“ продолжи да притиска, а „Урал“ не можеше да оди ниту на туѓа половина од теренот. Во шестата минута следеше нов удар надвор од шеснаесетникот: Дани го матираше, а повторно Заболотни беше во најдобар случај. Првиот удар на „Урал“ на портите на „Зенит“ го изведе Роман Емељанов, но испадна многу лошо. И покрај тоа, стана јасно дека Екатеринбургерите го издржаа налетот на нивните ривали и отидоа напред, организирајќи неколку контранапади, а неколку минути подоцна Бикфалви опасно победи. Како резултат, екипата на Екатеринбург го изедначи натпреварот и првото полувреме заврши со резултат 0:0.

Второто полувреме „Урал“ почна како да е сопственик на теренот - контрола на топката, позиционирани напади. И во 51. минута Екатеринбургер можеше да отвори сметка. Во исто време, играчите на Зенит одиграа крајно неуспешно: Јусупов направи заден пас, Јемељанов успеа да ја пресретне топката, да го совлада Иванович на задната страна и да го погоди голот - стативата го спаси Зенит.

Главниот настан на натпреварот се случи во 61. минута од натпреварот, кога судијата Есков за само 60 секунди исклучи двајца играчи на Урал одеднаш. Беше едноставно неверојатно: најпрво Бикфалви доби втор жолт картон поради прекршокот над Смолниково. Впрочем, играчот на Екатеринбург ја одигра топката, што предизвика лута реакција кај играчите на Урал. Пављученко отиде кај судијата, почна да разговара со него со повишен глас и исто така доби црвен картон, што исто така беше крајно чудно. Така „Урал“ беше принуден да го продолжи мечот со девет.

Нормално, во таква ситуација Зенит почна повеќе да напаѓа, но Урал многу долго ги задржуваше нападите на тимот од Санкт Петербург. Но, во 86. минута Зенит сепак постигна гол. Иванович со глава ја заби топката во голот - 1:0. И откако ќе се постигне гол, се случува нова пресметка - Џуба турка со Емељанов. Како резултат, и двајцата добиваат жолт картон, но за играчот на Урал тоа станува второ - уште едно отстранување. И клубот Екатеринбург остана во осум - невиден факт за првенствата на Русија.

Бод на натпреварот стави играчот на „Зенит“ Моло, кој погоди откако тројца играчи на Санкт Петербург наеднаш влегоа во портите на „Урал“ против еден голман Заболотни - 2:0.

Ви се допадна статијата? Сподели со пријатели!