Вправи. Живлення. Дієти. Тренування. Спорт

До якого розділу фізики належить плавання тіл. Урок фізики "Плавання тіл" (7-й клас). Вивчивши матеріал цієї теми, учні зможуть

Урок фізики у 7-му класі на тему «Плавання тіл»

Вчитель Очілбоєва Є.П.

Цілі уроку:

    вивести умови плавання тіл у рідині;

    встановити теоретично та експериментально співвідношення між щільністю тіла та рідини, необхідне для забезпечення умови плавання тіл;

    продовжити формувати вміння учнів проводити досліди та робити з них висновки;

    навчити учнів вирішувати якісні завдання;

    перевірити засвоєння нового матеріалу;

    розвиток умінь спостерігати, аналізувати, зіставляти, узагальнювати;

    виховання інтересу до предмета;

    виховання культури в організації навчальної праці.

Устаткування

    проектор, екран;

    комп'ютери із тестами за кількістю учнів;

    на 2 людини набір: дві склянки з водою, бруски: дерев'яний та залізний, пластилін, шматочки картоплі, сіль, паличка для розмішування, олія та піпетка.

Хід уроку(Урок супроводжується показом презентації)

1.Оргмомент.Розмова про погоду, про літо, про купання у водоймах.

Оголошення теми уроку.(Слайд 1) подивіться на екран, що можна сказати про тіла, які тут зображені? (Плавають). Тоді сформулюйте тему нашого уроку. (Клацання по слайду 1).

2. Актуалізація знань.Хлопці, чи можете ви навести приклади тіл, які плавають на поверхні води? А які тіла тонуть у воді? А як ще тіло може поводитися у воді?

Спробуйте вгадати, про яке плаваюче тіло зараз піде мова.

Сьогодні над морем
Велика спека;
А в морі пливе
Крижана гора.
Пливе і, мабуть,
Вважає:
Вона й у спеку не розтане.

Вчитель показує Слайд 2 та звертає увагу на підводну частину айсберга.

(Учні плутаються у відповідях.)

Ви не можете точно відповісти на це запитання. Але у вас з'являються ідеї, гіпотези.

А ви хочете завжди правильно відповідати на запитання: плаватиме чи тонутиме тіло в тій чи іншій рідині?

Давайте сьогодні на уроці разом вирішимо проблему.

Проблема.З'ясувати: Які умови плавання тіл у рідині?

А знаєте, який учений вивчав плавання тіл? (Слайд 3)

З якою силою пов'язане це ім'я? (Слайд 4).

Як знайти архімедову силу? (Слайд 5).

Назвіть, які сили діють на тіло, що плаває всередині рідини. (слайд 6).

3. Вирішення проблеми – вивчення нового матеріалу.

Почнемо дослідження. Проведемо досвід 1.

Мета роботи: Провести спостереження за поведінкою дерев'яного та залізного брусків, занурених у воду, виявити на досвіді виштовхувальну дію води, вказати напрямок сили, що виштовхує.

Прилади та матеріали:судини з олією, водою, піпетка.

Перед вами склянка з водою та два бруски: залізний та дерев'яний. Давайте подивимося, як вони поводитимуться у воді. Опустіть їх у склянку із водою.

Назвіть, які сили діють на бруски. Як вони спрямовані?

Висновок:Залізний брусок опуститься нижче, т.к. сила тяжіння, що діє на нього більше архімедової сили, А дерев'яний брусок буде вищим, т.к. архімедова сила, що діє на нього більше силитяжкості. Отже, плавання тіл залежить від того, яка сила більша.

Перевірка по слайду 7:

Коли тіло плаває на поверхні? (Клацання по слайду 7).

Коли плаває всередині? (Клацання по слайду 7).

Коли тоне?(Клацання по слайду 7).

Продовжуємодослідження.

Чи може тіло в одній рідині тонути, а в іншій плавати?

Проведемо досвід 2.Змусіть шматочки картоплі плавати. Спробуйте довести своє припущення. (Діти, можливо, здогадаються, що до однієї зі склянок потрібно додати сіль).

Висновок: в прісної водикартопля тоне, а в солоній плаває. Отже, умова плавання тіл залежить від співвідношення щільності рідини та плаваючого тіла.

Доведемо це ще теоретично.

Назвіть формулу, яка виражає закон Архімеда. (Клацання по слайду 7).

Назвіть формулу для обчислення сили тяжіння (Клацання за слайдом 7).

Що спільного в обох формулах? Чим відрізняються? Отже, умова плавання тіл залежатиме від густини речовин. (Перевіримо за слайдом 7).

Подивіться, як людина плаває в Мертвому морі, щільність солоної води якого значно більша за щільність прісної. (Слайди 8-9).

Повернемося до мого питання.

А чи змінилося б щось, якби воду в океані ми миттєво поміняли б на гас?

(Учні з легкістю правильно відповідають питанням, використовуючи таблицю щільності речовин).

Попрацюємо з таблицею густин речовин.

    Користуючись таблицею густини, визначте, в якій рідині втопиться лід?

    Яйце тоне у прісній воді, але плаває у солоній. Чому?

    Чи плаватиме у воді скляна пляшка, заповнена водою?

    А чи плаватиме в ртуті скляна пляшка, заповнена ртуттю?

    Чому не можна гасити гас, що загоряється, заливаючи його водою?

Ми говорили про умову плавання твердих тіл у рідині.

Проблема. А чи може одна рідина плавати на поверхні іншої?

Проведемо досвід 3.Спостереження спливання масляної плями, під дією сили, що виштовхує води.

Мета роботи: Провести спостереження за спливанням олії, зануреної у воду, виявити на досвіді виштовхувальну дію води, вказати напрямок сили, що виштовхує.

Прилади та матеріали: судини з олією, водою, піпетка.

Послідовність проведення досвіду.

Візьміть за допомогою піпетки кілька крапель олії. Опустіть піпетку на глибину 3-4 см у склянку з водою.

Випустіть масло і поспостерігайте, освітлення масляної плями на поверхні води.

На основі зробленого досвіду зробіть висновок.

Знову повернемося до таблиці густини речовин. Пояснимо, чому у воді утворюється масляна плівка.

Отже, проблема вирішена, отже, рідини, як і тверді тіла, Підкоряються умовам плавання тіл.

Продовжимо розмову про рідини.

Один неглибокий посуд запросив у гості відразу три рідини різної щільності, що не змішуються, і запропонував їм розташовуватися з усіма зручностями. Як розташувалися рідини у гостинній посудині, якщо це були: олія машинна, мед та бензин.

Вкажіть порядок розташування рідини.

Перевірити слайд 10.

Досвід 4. (додатково)

Змусіть пластилін плавати у воді. (Діти, можливо, здогадаються зробити з пластиліну маленький кораблик.)

Чому ж одне й те саме тіло поводиться по-різному?

Висновок. Якщо змінити обсяг пластиліну, можна змусити його плавати.

4. А тепер перевіримо, як добре ви засвоїли новий матеріал . Допоможе нам у цьому комп'ютер.

Підбиття підсумків тестування, робота над помилками, які показав комп'ютер.

5. Підбиття підсумків. Домашнє завдання.

    Упр.27 (1,2) - усно

Любителям географії. Велике Солоне озеро, розташоване в США, у західному штаті Юта, 120 км завдовжки та 80 км завширшки. Це найбільшеозеро Заходу Америки. Але катання на човні тут не тішить. На водлиж кататися теж ризиковано: падіння загрожує... переломомкісток! Те саме стосується пірнання. Був випадок, коли підростік, відмахнувшись від порад, розбігся і пірнув. Витягли йогозі зламаною шиєю. Вдарився не про дно, а про... воду. І не здивуйтельно: аналіз показує, що в ній міститься до 25% твердихречовин, головним чином, скам'янілої солі. Плити у такій водінелегко.

Чи є Землі ще схожі водойми?

Любителям літератури . Який письменник у своєму творі описав поведінку тварин і людини у цій водоймі?

Любителям біології . Поясніть, як рибки можуть легко змінювати глибину занурення.

: виштовхує (архімедова) сила F А, спрямована вертикально вгору, і сила тяжіння Fт, спрямована вертикально вниз. Якщо це сили рівні, тобто.
F А = F т (48.1)
те тіло перебуватиме у рівновазі.

Рівність (48.1) виражає умова плавання тіл: для того щоб тіло плавало, необхідно, щоб сила тяжіння, що діє на нього, врівноважувалася архімедовою (виштовхуючої) силою.

Умови плавання тіл можна надати іншої форми. Уявімо архімедову силу у вигляді
F А = p ж V ж g (48.2)

Аналогічним чином можна висловити і силу тяжіння, що діє тіло. Ми знаємо, що F т = mg, де m – маса тіла; але маса тіла дорівнює добутку щільності тіла з його обсяг: m = рV. Тому

Підставимо вирази (48.2) і (48.3) у рівність (48.1):

Розділивши обидві частини цієї рівності на отримаємо умова плавання тіл у новій формі:

З отриманого співвідношення можна вивести два важливі наслідки.

1. Для того щоб тіло плавало, будучи повністю зануреним у рідину, необхідно, щоб щільність тіла дорівнювала щільності рідини.

Доведення. Якщо тіло повністю занурене в рідину, то об'єм рідини, що витісняється тілом, буде дорівнює об'єму всього тіла (див. рис. 134, а): V ж = V. А раз так, то ці об'єми у формулі (48.4) можна скоротити. При цьому залишиться: p = p ж, що потрібно було довести.

2. Для того щоб тіло плавало, частково виступаючи над поверхнею рідини, необхідно, щоб щільність тіла була меншою за щільність рідини.

Доведення. Якщо тіло плаває, частково виступаючи над поверхнею рідини, то об'єм рідини, що витісняється тілом, буде менше об'єму всього тіла (див. рис. 134, б): V ж р, що потрібно було довести.

Рисунок 134. Залежність плавання тіла від його щільності та щільності рідини.
При р>р ж плавання тіла неможливо, оскільки у разі сила тяжкості перевищує архимедову силу, і тіло тоне.

Що відбуватиметься з тілом, у якого р<р ж, если его полностью погрузить в жидкость? В этом случае архимедова сила будет преобладать над силой тяжести, и потому тело начнет подниматься вверх. Пока тело будет двигаться, будучи полностью погруженным в жидкость, архимедова сила будет оставаться неизменной. Но как только тело достигнет поверхности жидкости и появится над ней, эта сила (по мере уменьшения объема части тела, погруженной в жидкость) будет становиться все меньше и меньше. Всплытие прекратится тогда, когда архимедова (выталкивающая) сила уменьшится и станет равной силе тяжести. При этом, чем меньшей плотностью (по сравнению с плотностью жидкости) обладает тело, тем меньшая его часть останется внутри жидкости (рис. 135).

Рисунок 135. Залежність занурення тіла рідина від його щільності.

Запитання.

1. Сформулюйте умову плавання тіл.

2. У якому випадку тіло плаває повністю зануреним у рідину?

3. У якому разі тіло плаває, частково виступаючи над поверхнею рідини?

4. Припустимо, що в посудину налили воду і гас. Яка із цих рідин розташується зверху?

5. У якій із наступних рідин плаватиме лід: у гасі, у воді чи спирті?

6. У якій із наступних рідин плаватиме цвях: у ртуті чи машинному маслі?

7. Куряче яйце тоне у прісній воді, але плаває у солоній. Чому?

8. Як залежить глибина занурення плаваючого тіла від його густини?

Експериментальне завдання.

Опустіть сиру картоплину у скляну банку з прісною водою. Чому вона тоне? Як поводитиметься картоплина, якщо у воду насипати сіль? Повільно висипаючи сіль і розмішуючи воду, досягайте того, щоб картоплина могла плавати в товщі води, будучи повністю зануреною в неї. Якою має бути густина солоної води, щоб це було можливим?

Надіслано читачами з інтернет-сайтів

Матеріали з фізики 7 клас, завдання та відповіді з фізики за класами, онлайн тестування з фізики, плани конспектів уроків з фізики 7 клас, розробка уроків фізики 7 клас Зміст уроку конспект урокуопорний каркас презентація уроку акселеративні методи інтерактивні технології Практика завдання та вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відеокліпи та мультимедіафотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення рефератистатті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні та додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроківвиправлення помилок у підручникуоновлення фрагмента у підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні урокикалендарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Ми знаємо, що на будь-яке тіло, що знаходиться в рідині, діють дві сили, спрямовані в протилежні сторони: сила тяжіння та архімедова сила. Сила тяжкості дорівнює вазі тіла і спрямована вниз, архімедова сила залежить від щільності рідини і спрямована вгору. Як фізика пояснює плавання тілі які умови плавання тіл на поверхні і в товщі води?

Умова плавання тіл

Відповідно до закону Архімеда умова плавання тіл таке: якщо сила тяжкості дорівнює архімедовій силі, то тіло може бути в рівновазі в будь-якому місці рідини, тобто плавати в її товщі. Якщо сила тяжіння менша за архімедову силу, то тіло буде підніматися з рідини, тобто спливати. У разі ж, коли вага тіла більше архімедової сили, що його виштовхує, то тіло буде опускатися на дно, тобто тонути. Виштовхувальна сила залежить від густини рідини. А ось тіло плаватиме або тонутиме залежить від щільності тіла, тому що його щільність збільшить його вагу. Якщо щільність тіла буде вищою за щільність води, то тіло потоне. Як же бути в такому разі?

Щільність сухого дерева за рахунок порожнин, наповнених повітрям, менша за щільність води і дерево може плавати на поверхні. А ось залізо та багато інших речовин значно щільніші за воду. Як можна будувати кораблі з металу і перевозити різні вантажі по воді в такому випадку? А для цього людина вигадала невелику хитрість. Корпус корабля, який поринає у воду, роблять об'ємним, а всередині цей корабель має великі порожнини, заповнені повітрям, які сильно зменшують загальну густину корабля. Об'єм води, що витісняється кораблем, таким чином, сильно збільшують, збільшуючи силу, що виштовхує його, а щільність корабля в сумі роблять менше щільності води, щоб корабель міг плавати на поверхні. Тому кожен корабель має певну межу маси вантажів, яку він може відвезти. Це називається водотоннажністю судна.

Розрізняють пустіша водотоннажність- це маса самого судна, і повна водотоннажність- це порожня водотоннажність плюс загальна маса екіпажу, всього оснащення, запасів, палива та вантажів, яку може нормально відвезти дане судно без ризику потонути за відносно спокійної погоди.

Щільність тіла в організмів, що населяють водне середовище, близька до густини води. Завдяки цьому вони можуть перебувати в товщі води і плавати завдяки подарованим їм природою пристосуванням - ластам, плавцям та ін. У пересуванні риб велику роль відіграє спеціальний орган - плавальний міхур. Риба може змінювати обсяг цього міхура і кількість повітря в ньому, завдяки чому її сумарна щільність може змінюватися, і риба може плавати на різній глибині, не відчуваючи незручностей.

Щільність людського тіла трохи більша за щільність води. Проте, людина, коли в легені міститься деяка кількість повітря, теж може спокійно триматися на поверхні води. Якщо ж заради експерименту, перебуваючи у воді, ви видихнете повітря з легенів, ви повільно почнете опускатися на дно. Тому завжди пам'ятайте, що плавати не страшно, небезпечно наковтатися води і впустити її в легені, що є найчастішою причиною трагедій на воді.

Вчитель: О.М.Богословський

Предмет:фізика Клас 7

УМК: Перишкін А.В. Фізика-7-М, Дрофа, 2014 рік

Тема уроку: "Плавання тіл".

Розділ:«Тиск твердих тіл, рідин та газів»

Форма роботи учнів: фронтальна, індивідуальна, робота в групах .

Тип уроку: урок відкриття нових знань, урок дослідження.

Методи навчання: евристичний, пояснювально-ілюстративний, проблемний, демонстрації та практичні завдання, вирішення якісних завдань фізичного змісту.

Мета уроку: створити умови для діяльності учнів щодо з'ясування умови плавання тіл залежно від щільності тіла та щільності рідини; від сили тяжіння та сили Архімеда.

Завдання уроку:

    освітні:лабораторним шляхом з'ясувати умови плавання тіл, спираючись на поняття про виштовхувальну силу та силу тяжіння; сформувати вміння пояснювати причинно - слідчі зв'язки прояви сили, що виштовхує; встановити експериментально співвідношення між щільністю тіла та рідини, необхідні для забезпечення умови плавання тіл;

Узагальнити та систематизувати знання учнів про дію рідин та газів на занурені в них тіла;

    розвиваючі:створити умови для виконання практичних завдань. Розвинути творчі здібності учнів; продовжити формувати вміння проводити досліди та робити висновки; розвивати вміння спостерігати, аналізувати, зіставляти, узагальнювати та систематизувати запропоновану інформацію, давати повну розгорнуту відповідь.

    виховні:пробуджувати інтерес до навчального предмета на основі міжпредметних зв'язків з біологією, літературою, математикою, бажання самостійної діяльності на уроці з метою здобуття нових знань та їх застосування. Формування активної життєвої позиції, почуття колективізму та взаємодопомоги, відповідальність кожного за кінцеві результати. Щеплювати культуру поведінки при фронтальній роботі, індивідуальній роботі.

Формування УУД:

    предметні:

    зрозуміти зміст умов плавання тіл;

    оволодіти досвідом дослідницької діяльності у процесі самостійного вивчення умов плавання тіл під час роботи у групі.

    використання для пізнання навколишнього світу різних методів (спостереження, вимір, досвід, експеримент);

    особистісні:

    стимулювати спроможність мати власні думки;

    розуміння значення співпраці з учителем, з однокласниками, готовності до взаємодії та взаєморозуміння;

    самостійно набувати нових знань та практичних умінь.

    Метапредметні:

    Регулятивні:

    постановка цілей, планування, самоконтроль та оцінка результатів своєї діяльності;

    формування умінь працювати у групі, представляти та відстоювати свої погляди та переконання, вести дискусію;

    Усвідомлене визначення сфери своїх інтересів та можливостей.

    володіння вміннями спільної діяльності: узгодження та координація діяльності з іншими її учасниками; об'єктивне оцінювання свого внеску у вирішення спільних завдань колективу.

    Пізнавальні:

    Дослідити нескладні практичні ситуації, висувати припущення, розуміти необхідність перевірки на практиці;

    Вміння розрізняти факт, думку, підтвердження, гіпотезу.

    Інформаційно – комунікативні:

    відображати в усній та письмовій формі результати своєї діяльності;

    Розвиток монологічної та діалогічної мови, вміння висловлювати свої думки та здатності вислуховувати співрозмовника, розуміти його точку зору, визнавати право іншої людини на іншу думку;

Форма організації навчальної діяльності учнів: фронтальна, індивідуальна, робота в парах, групах.

Застосовувані технології: технологія проблемного навчання, ІКТ, здоров'язберігаючі технології. (Правила поведінки на воді)

Заплановані результати:

    Предметні: знати умови плавання тел.

Вміти:експериментально з'ясовувати умови плавання тіл.

    Особистісні: задоволеність від роботи на уроці, навички співробітництва у різних ситуаціях, вміння не створювати конфліктів та знаходити виходи зі спірних ситуацій.

    Метапредметні: біологія, література, математика.

    Основні поняття: густина, сила, визначення плавання, умови плавання тіл у рідині.

Обладнання:

* лабораторні судини з водою, олією; набір тіл різної густини; дерев'яний та пінопластиковий кубики однакових розмірів; бульба картоплі; пробірка з кухонною сіллю; пластилін; прямокутний паралелепіпед з пінопласту; гирі; мензурки.

* комп'ютер, проектор, екран.

*комп'ютерна презентація уроку у програмі MicrosoftPowerPoint, відеоматеріали . "Плавання тіл".

таблиці щільності.

Організація простору:фронтальна робота; індивідуальна робота.

Структура уроку:

    Організаційний етап. 1 хв.

    Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. 3хв.

    Актуалізація знань. 3 хв.

    Формування теми уроку, постановка цілей 2 хв.

    Первинна перевірка понимания.11 хв.

    Первинне закріплення матеріалу. 10 хвилин.

    Основне закріплення знань учнів з нової теми 11 хв.

    Повідомлення домашнього завдання та інструктаж. 2 хв.

    Рефлексія (підбиття підсумків заняття). 2 хв.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Здрастуйте хлопці, я радий усіх вас бачити.

Фізика-це наука про природу. Фізика – це можливість розуміти природу та її властивості; цей дотик до загадок природи. На суші гусак справляє враження малорухливого, незграбного птаха."На червоних лапках гусак важкий ..." - так писав А.С. Пушкін , застосовуючи дуже виразне слово "важкий" для характеристики птиці. Але ось гусак увійшов у воду і поплив… тепер, ми бачимо вже легкого граціозного птаха, що рухається швидко і вільно.

Фільм "Морозко" 40.50.

Навіть подиху вітру достатньо, щоб змінити швидкість її руху.

І так, хлопці, як вигадаете, яка тема нашого уроку?

У природі плавання тіл можна спостерігати повсюдно. Плавають тварини та птиці, рослини та комахи, плавають судна, сконструйовані людиною.

Народна мудрість каже: сонце – мати, повітря – батько, вода – життя. Хлопці, а хто вміє плавати? Відповіді учнів).

Вода – дивовижна речовина. На відміну від інших рідин вода у твердому стані (лід) має щільність (900кг/м3)менше, ніж у рідкому (1000кг/м3),що властиво тільки для води. Але зараз ми познайомимося із чарівними властивостями води.

3. Актуалізація знань.

Вчитель: Згадаймо, які важливі закони природи ви вже вивчили на уроках фізики.

Які сили діють на тіла у рідині?

Як знайти силу важкості?

У яких одиницях вимірюється сила тяжіння?

Як знайти архімедову силу?

Одиниці виміру сили тяжіння?

Від яких величин вона залежить?

А знаєте, який учений вивчав плавання тіл?

З якою силою пов'язане це ім'я?

А в чому причина виникнення сили Архімеда?

Отже, ми знаємо, що на всяке тіло, занурене в рідину, діє Архимедова сила і сила тяжіння. Але одні тіла плавають у рідині, інші тонуть, а треті виринають на поверхню. З'ясуємо чому це відбувається. Нам потрібно відповісти на запитання, за яких умов тіло плаває?

Досвід 1 Слайд 1

Устаткування : посуд з водою, таблиця щільностей твердих тіл та рідин, алюмінієвий циліндр, залізний, шматочок парафіну, шматочок пробки, дерев'яний брусок.

Рідина

Співвідношення

Поведінка

Співвідношення щільностей

Найменування

Щільність (кг/м3)

Матеріал

Щільність (кг/м3)

Вода (H 2 O)

Залізо (Fe)

Вода (H 2 O)

Алюміній (Al)

Вода (H 2 O)

Дерево (сосна)

Вода (H 2 O)

Пінопласт

Вода (H 2 O)

Парафін (свічка)

Вода (H 2 O)

Вода (H 2 O)

Подивимося, як поводяться тіла, занурені у воду, виготовлені з дерева, заліза, алюмінію і парафіну в одній і тій же рідині. Що ви помітили?

Висновки усно робимо

Досвід 2 (вода, олія, гас). Як будуть поводитися рідини по відношенню один до одного.

Досвід 3 (вода, картопля, сіль) Як змусити картоплю плавати?

Висновок: що більше щільність води, то сила виштовхує більше.

Фізкультхвилинка

Вчитель: Втомилися? Давайте трохи відпочинемо (Всі встали, руки на поясі.)

Подивилися вправо (повернутись вправо),

Подивилися вліво (повернутись вліво),

Руки стиснули біля грудей,

А тепер їх відведи,

Дотягнися до стелі (підняти руки вгору і потягнутися),

Скинь утому всю з себе (зробити видих і сісти за стіл)

Вчитель. Якпроявляється сила Архімеда у повсякденному житті?

Будова людини така, що її щільність виявляється близькою до густини води. У багатьох людей вона трохи менша, особливо коли шлунок порожній, а вода солона. У таких випадках людина здатна вільно перебувати на поверхні води, не боячись потонути. Ось що написав про це в одному зі своїх оповідань американський письменник Едгар По (1809-1849): «У середньому людське тіло трохи важче або легше води... Тіла огрядних, огрядних людей з тонкими кістками і тіла переважної більшості жінок легше, ніж тіла худорлявих великокістяних чоловіків ... Людина, що впала в річку, майже ніколи не піде на дно, якщо вона дозволить вазі свого тіла прийти у відповідність з вагою витісненої ним води - іншими словами, якщо вона зануриться у воду майже повністю. Для людей, які не вміють плавати, найбільш правильною буде вертикальна позиція людини, що йде, причому голову слід відкинути і занурити у воду так, щоб над нею залишалися тільки рот і ніс. Прийнявши подібну позу, ви виявите, що без будь-яких зусиль і праці тримаєтеся біля поверхні. Однак цілком очевидно, що вага людського тіла і вага води, яку воно витісняє, знаходяться лише в вельми тендітній рівновазі, так що досить мізерної дрібниці, щоб воно порушилося в той чи інший бік. Наприклад, рука, піднята над водою і тим самим позбавлена ​​її підтримки, є додатковою вагою, якої достатньо, щоб голова пішла під воду цілком, тоді як випадково схоплений навіть невеликий шматок дерева дозволить вам підняти голову і озирнутися. Людина, яка не вміє плавати, зазвичай починає битися у воді, скидає руки і намагається тримати голову, як завжди, прямо. В результаті рот і ніздрі опиняються під водою, яка при спробі зітхнути проникає у легені. Крім того, велика її кількість потрапляє в шлунок, і все тіло стає важчим настільки, наскільки вода важча за повітря, що наповнювало ці порожнини раніше. Як правило, цієї різниці достатньо для того, щоб людина пішла на дно».

Є водоймища, в яких неможливо потонути:

Велике Солоне озеро, розташоване в США, у західному штаті Юта, 120 км завдовжки та 80 км завширшки. Це найбільше озеро Заходу Америки. Але катання на човні тут не тішить. На водних лижах кататись теж ризиковано: падіння загрожує... переломом кісток! Те саме стосується пірнання. Був випадок, коли підліток, відмахнувшись від порад, розбігся і пірнув. Витягли його зі зламаною шиєю. Вдарився не про дно, а про... воду. І не дивно: аналіз показує, що в ній міститься до 25% твердих речовин, головним чином, солі, що скам'яніла. Плити у такій воді нелегко.

Чи є Землі ще схожі водойми?

Мертве море

Озеро Розвал (відео) 7.26

Найпоширеніший приклад плавання тіл у природі – плавання айсбергів. Що таке айсберг? (Айсберги - це уламки льодовиків, що спускаються з суші до моря). Айсберги створюють велику загрозу плаваючим судам. У північній частині Атлантики Айсбергам протистоїть ціла армія кораблів, літаків та десятки супутників. Айсберг необхідно встигнути знищити, перш ніж його маршрут перетнуть вантажні, рибальські судна, круїзні лайнери.

Досі всі пам'ятають трагедію 1912 року, коли найбільший на той момент океанський лайнер Титанік у ніч із 14 на 15 квітня на сівбу. частини Атлантичного океану по дотичній зіткнулися з айсбергом. Через 2 години 40 хвилин повністю пішов під воду. В результаті загинуло понад півтори тисячі людей.

Хлопці, що ви можете сказати про щільність льоду та щільність води? Подивіться до таблиці.

Знайдіть відношення =

Як ви думаєте, що означає ? Подивіться на зображення

- Ця частина обсягу айсберга занурена у воду.

І тільки – обсяг айсбергу знаходиться над поверхнею води

Слайд 2

6.Етап узагальнення та систематизації знань

Вчитель:«Фізика та лірика»

Мертва наука
без мистецтва,
воно їй додає
почуття.

У загоні - лірики,
у пошані - фізики,
мені здається, що це - нісенітниця,
придумали, мабуть, це циніки...

Ми в житті один без одного -
нікуди...

А.П.Чехов «Степ»

«Єгорушка… розбігся і полетів з півторасаженої висоти. Описавши в повітрі дугу, він упав у воду, глибоко поринув, але дна не дістав; якась сила, холодна і приємна на дотик, підхопила його і понесла назад нагору. Він виринув і… знову пірнув… Знову та сама сила, не даючи йому торкнутися дна і побути в прохолоді, понесла його нагору».

Питання: про яку силу йдеться у цьому уривку?

Відповідь: виштовхувальна сила

Слайд №3 К.Г.Паустовський «Кара - Бугаз»

«… Придуркуватий наш кок відпросився викупатися, але затока його не прийняла. Він високо викидав його ноги, і при всій старанні кок зануритися у воду не зміг. Це порадувало команду і покращило дещо її погане розташування. Кок надвечір покрився виразками і стверджував, що вода затоки являє собою розведену царську горілку, інакше - сірчану кислоту.

Питання: чому кок не зміг поринути у воду затоки Кара-Богаз-Гол?

Відповідь: з цієї обставини ви можете судити, яка солоність цієї затоки, подібної до Мертвого моря в Палестині.


Слайд №4 Н.А.Некрасов «Дідусь Мазай та зайці»

Повз колоду суковата пливла,

Сидячи і стоячи, і лежачи пластом,
Зайців із десяток рятувалося на ньому.
"Взяв би я вас - та потопіть човен!"
Жаль їх, однак, та шкода і знахідку -
Я зачепився багром за сучок
І за собою колоду поволок

Запитання: чому Дідусь Мазай не взяв зайців у човен?

Відповідь: сила тяжіння може бути більше сили, що виштовхує, і човен потоне разом із зайцями.

Слайд №5 В.Д.Іванов «Русь первісна»

Воїн-розвідник на ім'я Ратібор має намір перейти на інший берег річки. Для цього він узяв довгу і товсту тростинку, щоб дихати під водою. Ніздрі та вуха плавець заткнув жовтим воском.

…Притримуючи тростину за кінець губами, він зник під водою і обома руками підняв камінь завбільшки з коров'ячу голову. Обв'язавши вантаж тонким мотузком, Ратібор влаштував петлю для руки».

Питання: навіщо Ратибор взяв важкий камінь у руки? Чи може людина дихати через тростину (трубку), перебуваючи на значній глибині?

Відповідь: щоб збільшити силу тяжіння і не спливти на поверхню води далеко від берега; ні, надлишковий тиск, у якому людина може безпечно дихати, зазвичай перевищує 0,3атм. або на глибині 3 метри.

(Нам відомо, що на кожні 10 метрів тиск збільшується на 1 атмосферу!)

Слайд №6 К.Г.Паустовський «Мещорська сторона»На берегах цих річок у глибоких норах живуть водяні щури. Є щури, зовсім сиві від старості. Якщо тихо стежити за норою, можна побачити, як щур ловить рибу. Вона виповзає з нори, пірнає дуже глибоко та випливає зі страшним шумом. На широких водяних колах гойдаються жовті латаття. У роті щур тримає срібну рибу і пливе з нею до берега. Коли риба буває більше щура, боротьба триває довго, і щур вилазить на берег втомлена, з червоними від злості очима.

Щоб легше було плавати, водяні щури відгризають довге стебло куги і плавають, тримаючи його в зубах... Він чудово тримає на воді навіть не такий тягар, як щур.

Питання: чому стебло куги має гарну плавучість?

Відповідь: куга – болотна рослина; губчаста тростина; стебло куги сповнений повітряних осередків.

То що ви сьогодні впізнали на уроці, чого навчилися? Відповісти на ці запитання я пропоную відгадати такі загадки:

Якщо взяти два різні тіла,

У рідину опустити одну

Видно, що одне спливає,

А інше – в мить на дно.

Рідина та ж, сумніву немає,

Ну, а в чому тут секрет?

Якщо тіло в рідину опустити,

Чи буде рідина знизу на нього тиснути

Чому ж тіло занурюється?

Можливо, тут фізика закінчується?

Якщо тіло у воду кинути.

Або просто опустити

Буде сила Архімеда

Знизу на нього давити.

Якщо вага води в обсязі

Занурена частина знати,

Можна силу Архімеда

Підведення підсумків.

Домашнє завдання.п.50,упр.2

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Плавання тел. Вчитель фізики МБОУ «Краснохолмська сош №2 ім.С.Забавіна»: Даузе М.Г.

На тіло, що знаходиться всередині рідини, діють дві сили: сила тяжіння та архімедова сила. F т F А F т F А F А

Якщо сила тяжкості більша за архімедову силу, то тіло буде опускатися на дно, тонути.

Якщо сила тяжіння дорівнює архімедовій силі, то тіло може перебувати в рівновазі будь-де рідини.

Якщо сила тяжіння менше архімедової сили, то тіло підніматиметься з рідини, спливатиме.

Якщо F т > F А, то m g > g ρ ж v т ρ т v g > g ρ ж v т ρ т > ρ ж Тіло тоне

Якщо F т = F А mg = g ρ ж v т ρ т v g = g ρж ​​v т ρ т = ρ ж плаває всередині рідини

Якщо тіло плаває в рідині, то вага витісненої ним рідини дорівнює вазі цього тіла у повітрі. Чим менша щільність тіла порівняно зі щільністю рідини, тим менша частина тіла занурена в рідину.

Коли риба за допомогою м'язів опускається на велику глибину і тиск води на неї збільшується, міхур плавальний стискається, обсяг тіла риби зменшується і вона не виштовхується вгору, а плаває в глибині.

У воді плавають три тіла кулястої форми рівного об'єму. Щільність якого тіла більша? A B C Парафін Мідь Сосна Масло машинне

Завдання. Пліт площею 50 м 2 знаходиться у прісній воді. Глибина його занурення 0,25 м. Яка сила тяжіння, що діє на пліт?

Дано: S = 50м 2 Ρ = 1000 кг/м 3 H = 0,25 м F т =? F т F A Рішення. F т = F А F A = ​​ρ g V , V = S H F т = 1000 кг/м 3 * 10 Н/кг * 50 м 2 * 0,25 м = 125 000 Н = 125 кН Відповідь: 125 кН

Домашнє завдання: Параграф 50, вправа 25 сторінка 122.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Формування УУД під час уроків фізики щодо теми «Умови плавання тел. Плавання судів»

Матеріал можна використовувати для підготовки уроків у межах реалізації ФГОС. Використані технології навчання на основі системно-діяльнісного підходу.

Майстер клас. Формування УУД на уроці фізики щодо теми " Плавання тел. Умови плавання тел."

Відповідно до ФГОС основного загальної освітисучасному суспільству необхідні освічені, моральні люди, які можуть самостійно приймати рішення. «Людина освічена – той, хто з...

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!
Чи була ця стаття корисною?
Так
Ні
Дякую за ваш відгук!
Щось пішло не так і Ваш голос не був врахований.
Дякую. Ваше повідомлення відправлено
Знайшли у тексті помилку?
Виділіть її, натисніть Ctrl+Enterі ми все виправимо!