Вправи. Живлення. Дієти. Тренування. Спорт

Ознайомитись з біографією валентин біанки пригоди мурашки. Біанки Віталій пригоди мурашки. IV. Вирішення навчальних завдань



























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Дидактична мета:створити умови для осмислення змісту книги В.В. Біанки «Пригоди Мурашки» та розуміння основної думки твору.

Завдання:

освітні:

  • розширювати та накопичувати читацький досвід;
  • створити умови на формування активної читацької позиції, що допомагає емоційно вжитися у текст, відчути точність і яскравість мови письменника, зрозуміти основну думку твори;

розвиваючі:

  • створити умови для розвитку навичок роботи з художнім текстом, дослідницьких умінь, умінь порівнювати, аналізувати, узагальнювати, комунікативних умінь;
  • розвивати навичку правильного, швидкого, усвідомленого та виразного читання;
  • розвивати мову дітей;
  • розширювати уявлення про навколишній світ живої природи;

виховні:

  • створити умови для формування вміння працювати в парі, групі, вміння слухати та коректно оцінювати відповіді однокласників;
  • виховувати любов та дбайливе ставлення до природи, почуття дружби, товариства, взаємодопомоги.

Заплановані результати:

  • усвідомлено читати текст з метою задоволення інтересу, набуття читацького досвіду, освоєння та використання інформації;
  • використовувати такі види читання, як вивчаюче, пошукове;
  • визначати тему та головну думкутексту;
  • використовувати отриманий читацький досвід для збагачення чуттєвого досвіду, висловлювати оцінне судження і свою думку про прочитаний текст, про вчинки героїв;
  • знаходити у тексті приклади, які доводять підтвердження наведеного затвердження;
  • перетворювати інформацію із суцільного тексту на схему, доповнювати схему інформацією з тексту;
  • зіставляти отриману інформацію з інформацією, отриманою з інших джерел та життєвим досвідом.

Форми роботи:фронтальна, індивідуальна, частково-пошукова, робота у групах та парах.

Обладнання:

Для вчителя:

  • Книжка В.В. Біанки "Пригоди Мурашки", інші книги письменника для виставки;
  • портрет В.В. Біанки;
  • презентація;
  • комп'ютер;
  • екран;
  • проектор;
  • колонки.

Для учнів:

  • Посібник «Вчимося успішного читання. Портфель читачів. 1 клас"
  • картки, на яких записано початок твору ( Додаток 1);
  • картки із завданнями для груповий роботи (Додаток 2);
  • картки з відповідями (для вибору правильного) ( Додаток 3);
  • різнорівневі тестові завдання (Додаток 4);
  • ручки.

План уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Повідомлення теми та цілей уроку.
  3. Вступна розмова.
  4. Вирішення навчальних завдань.
    1) Мовленнєва розминка.
    2) Робота з текстом (Читання початку тексту).
    3) Робота з ілюстрацією.
    4) Робота у групах.
    5) Перевірка роботи груп.
    6) Узагальнення. Аналіз поведінки героїв.
  5. Фізмінутка.
  6. Вирішення навчальних завдань.

    2) Робота у парах. Різнорівневі випробування.
    3) Перевірка правильності виконання тестів.
  7. Підведення підсумків.
    1) Робота з посібником «Вчимося успішного читання. Портфель читачів. 1 клас".
    2) Рефлексія.
  8. Домашнє завдання(Різнорівневе).

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.

– Сьогодні на уроці ми вирушимо у цікаву подорож.

– Давайте разом із вами спробуємо визначити маршрут нашої подорожі.

Презентація

Слайд 2 ( Включити звук!)

Скрізь: у лісі, на галявині,
У річці, на болоті, на полях –
Ти зустрінеш героїв Біанки,
У них побуваєш у гостях.
Про птахів, комах, жаб
Оповідання та казки прочитаєш.
І краще знайомих звірят
Дізнаєшся, друже, і зрозумієш.

– Отже, куди ми вирушаємо у подорож? ( В ліс.)

– Ліс – це казковий куточок живої природи, який нас тішить у будь-яку пору року, зачаровує та приваблює своєю красою, таємницями та загадками.

– У подорож ми вирушимо із героями книги, яку ви читали вдома.

- Як називається ця книга? Розставивши правильно літери, ви згадаєте її назву.

Слайд 3

РЕКЯЛИЧПЮНІ УІАШРЬКМВІ

(«Пригоди Мурашки»)

– Про що розповідається у цій книзі?

– Сьогодні на уроці ми спробуємо розібратися, кого ми називаємо справжніми друзями? І чи є такі друзі у тварин?

І допоможе нам у цьому книга «Пригоди Мурашки», яку написав… (В.В. Біанки)

ІІІ. Вступна розмова.

Слайд 4

– Народився Віталій Валентинович Біанки 1894 р. у сім'ї вченого-орнітолога(знавця птахів), хранителя колекцій зоологічного музею у Петербурзі. Мама майбутнього письменника так уміла поводитися з рослинами, що під її руками розквітав будь-який кущик, що зачахнув. Любов до природи, тварин передалася і маленькому Віталію.

В. Біанки вступив на природничо відділення Санкт-Петербурзького університету. Закінчивши університет, Віталій Валентинович побував з експедиціями в різних куточках країни і скрізь вивчав природу, накопичував враження. Природа стала головним героєм його творів, яких він написав близько трьохсот.

Читаючи твори Біанки, ми не тільки з цікавістю стежимо за розвитком подій, а й щоразу отримуємо достовірні наукові відомостіпро природу.

IV. Вирішення навчальних завдань.

1) Мовленнєва розминка.

Слайд 5

2) Робота з текстом (Читання початку тексту).

У процесі роботи над твором проводиться словникова робота.

– Отже, разом із героями В.В. Біанки ми вирушаємо у подорож.

– Прочитайте початок твору. Додаток 1

(Діти вголос «ланцюжком»читають початок твору).

– Які наукові відомості містить цей уривок?

(Адже у мурах суворо: тільки сонечко на захід сонця, - всі додому біжать. Сяде сонце, - мурахи всі ходи та виходи закриють – і спати. А хто спізнився, той хоч на вулиці ночуй.)

- А що ви дізналися про самого Мурашка?

3) Робота з ілюстрацією.

- Хто ж першим прийшов на допомогу Мурашкові?

(Гусениця-землемір).

– Знайдіть у тексті та прочитайте цей епізод.

Слайд 6

– А хто ще допомагав Мурашці?

4) Робота у групах.Додаток 2, Додаток 3

– За описом дізнайтеся героя твору, який допомагав Мурашкові.

– Покладіть картку з назвою та зображенням цього героя.

(Діти читають опис тварини, вибирають картку, що відповідає її назві).

5) Перевірка.

Діти виходять до дошки та прикріплюють таблички з назвою та зображенням тварин у тому порядку, що відповідає сюжету.

Повідомлення дітей.

Додаткова наукова інформація щодо цих тварин.

Діти розповідають про те, що вони дізналися про цих комах з наукової літератури, із Інтернету.

– Що дізналися про комах із книги В.В. Біанки?

– Що нового про це дізналися із розповідей дітей?

Слайди 7 – 14

6) Узагальнення. Аналіз поведінки героїв.

– Хто ж допоміг Мурашці дістатися додому?

Слайд 15

– Чи можемо ми назвати цих тварин друзями Мурахи? Обґрунтуйте свою думку.

- Чи всі комахи відразу погоджувалися допомогти Мурахи?

– Хто відмовив йому? ( Гусениця – Листовертка).

– Чому вона відмовила? ( Вона була зайнята роботою).

– Як на це відреагував Мураха? ( Укусив гусеницю).

– Прочитаємо цей уривок за ролями.

– Давайте спробуємо розсудити, хто з них (Мурашка чи Гусениця – Листовертка) вчинили не зовсім правильно?

– Який висновок для себе ми маємо зробити, проаналізувавши вчинки цих героїв?

(Треба просити щось ввічливо. І відмовляти треба в тому випадку, якщо справді нічим не можемо допомогти. Але відмовляти треба так, щоб не образити іншого.

V. Фізмінутка

Вітер дме нам в обличчя,
Захиталося деревце.
Вітер тихіше, тихіше, тихіше,
Деревце все вище, вище!

VI. Вирішення навчальних завдань.

1) Робота з посібником «Вчимося успішного читання. Портфель читачів. 1 клас"

Завдання для суперчитача (Завдання А, с. 10).

– Хлопці, давайте прокладемо маршрут Мурахи.

Продовжується робота з текстом ( вибіркове читання).

Діти визначають маршрут подорожі Мурашки, малюють його у посібнику (Завдання А, с. 10).

– Хто допомагав Мурашкові на кожному з етапів його подорожі?

Слайд 16

2) Робота у парах. ТЕСТ «Пригоди Мурашки»Додаток 4

– Хлопці, а тепер я пропоную вам відповісти на запитання тесту. Порадившись із сусідом по парті, ви повинні обрати правильну відповідь на запитання.

Тести двох рівнів:

Рівень 1- Є картинки-підказки.

Рівень 2- Немає картинок-підказок.

Двоє учнів працюють з інтерактивним тестом ( Рівень 2немає картинок-підказок. Зображення з'являються при натисканні на кнопку з правильною відповіддю).

Слайди 17–22

3) Перевірка правильності виконання тестів.

Слайд 23

- Хлопці, а за якими ознаками ви здогадалися, що події відбуваються влітку?

(Скошена трава, картопляне бадилля…)

VII. Підведення підсумків.

– Сподобався вам твір В.В. Біанки «Пригоди Мурашки»?

- Що нового про життя тварин ви дізналися?

– Що вас здивувало?

– Що зацікавило?

- Повернемося до питання, які ми поставили собі на початку уроку: чи є друзі у мурах, жучків та інших комах?

- Виявляється, і тваринам властиві такі якості, як взаємовиручка, взаємодопомога.

– Хлопці, як ви вважаєте, що хотів сказати автор своїм твором?

- Твори В.В. Біанки казкові, бо в них і тварини, і рослини можуть розмовляти, думати, переживати. Але у багатьох казках є наукове обґрунтуваннябагатьох явищ природи та особливостей життя рослин та тварин!

І ми повинні дбати і дбайливо ставитися до всього живого, будь то величезна красива тварина або крихітна, непомітна комаха!

1) Робота з посібником «Вчимося успішного читання. Портфель читачів. 1 клас".

Робота з "Екраном читача".Заповнення таблиці (С. 35).

Діти вписують назву книги «Пригоди Мурашки» у стовпчику «Оповідання про тварин» Віталія Біанки. Смайликом відзначають свої враження про цю книгу.

2) Рефлексія.

Слайд 24

  • Було цікаво…
  • Було тяжко…
  • Тепер я знаю, що…

VIII. Домашнє завдання.

– Якщо ви не хочете розлучатися з героями твору «Пригоди Мурашки», вдома ви можете виконати завдання (на вибір):

  1. Завдання для суперчитача (Завдання Б, с. 10) та заселити мурашник друзями Мурахи.
  2. Приготувати переказ уподобаного уривка від імені Мурахи.

– Можна виконати обидва завдання.

– А ще до наступного заняттяя пропоную вам познайомитись з іншим твором В.В. Біанки – «Лісові хатини».

– Якщо книзі зустрінуться незрозумілі слова, запишіть їх у « Тлумачний словник» «Портфеля читача» (с. 30)

Слайд 25

- І ми продовжимо знайомитися з дивовижним світомприроди, розкритим в оповіданнях та казках цього чудового письменника.

Використані ресурси:

  • ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8,_%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0 %D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0 %B2%D0%B8%D1%87
  • www.novafisha.ru/images/kino/news_b1996.jpg

Заліз Мураха на березу. Доліз до вершини, подивився вниз, а там, на землі, його рідний мурашник трохи видно.
Мурашка сів на листок і думає:
«Відпочину трошки – і вниз».
Адже у мурах суворо: тільки сонечко на захід сонця, - всі додому біжать. Сяде сонце, – мурахи всі ходи та виходи закриють – і спати. А хто спізнився, той хоч на вулиці ночуй.
Сонце вже спускалося до лісу.
Мураха сидить на листку і думає:
«Нічого, встигну: адже вниз швидше».

А листок був поганий: жовтий, сухий. Дунув вітер і зірвав його з гілки.
Мчить листок через ліс, через річку, через село.
Летить Мурашка на листку, гойдається - ледве живий від страху.
Заніс вітер листок на луг за селом та й кинув. Листок упав на камінь, Мурашка собі ноги відбив.
Лежить і думає:

«Пропала моя голівка. Не дістатись мені тепер додому. Місце кругом рівне. Був би здоровий – одразу б добіг, та ось біда: ноги болять. Прикро, хоч землю кусай».
Дивиться Мураха: поруч Гусениця-Землемір лежить. Черв'як-черв'яком, тільки спереду – ніжки та ззаду – ніжки.
Мурашка говорить Землемірові:
- Землеміре, Землеміре, знеси мене додому. У мене ніжки болять.
- А кусатися не будеш?
- Кусатися не буду.
- Ну сідай, підвезу.
Мурашка видерся на спину до Землеміра. Той зігнувся дугою, задні ноги до передніх приставив, хвіст до голови. Потім раптом став на весь зріст, та так і ліг на землю палицею. Відміряв на землі, скільки в ньому зростає, і знову в дугу скрючився. Так і пішов, так і пішов землю міряти. Мурашка то до землі летить, то до неба, то вниз головою, то вгору.
- Не можу більше! - Кричить. - Стій! А то укушу!
Зупинився Землемір, випростався по землі. Мурашка сліз,
ледве віддихався.
Озирнувся, бачить: луг попереду, на лузі трава скошена лежить. А лугом Павук-Сінокосець крокує: ноги, як ходули, між ніг голова хитається.
- Павуку, а Павуку, знеси мене додому! У мене ніжки болять.
- Ну що ж, сідай, підвезу.

Муравишке довелося по павучій нозі вгору лізти до коліна, а з коліна вниз спускатися Павуку на спину: коліна біля Сенокосця стирчать вище за спину.
Почав Павук свої ходулі переставляти – одна нога тут, друга там; всі вісім ніг, наче спиці, в очах у Мурашки замиготіли. А йде Павук не швидко, черевом по землі цвіркає. Набридла Муравишці така їзда. Ледве не вкусив він Павука. Та тут, на щастя, вони вийшли на гладку доріжку.
Зупинився Павук.
- Злазь, - каже. - Ось Жужелиця біжить, вона жвавіша за мене. Сліз Мураха.
- Жужелка, Жужелка, знеси мене додому! У мене ніжки болять.
- Сідай, прокачаю.
Тільки встиг Мурашка видертися Жужелице на спину, вона як пуститься бігти! Ноги у неї рівні, як у коня.
Біжить шестиногий кінь, біжить, не трясе, ніби в повітрі летить.
Миттю домчали до картопляного поля.
- А тепер злазь, - каже Жужелиця. - Не з моїми ногами по картопляних грядах стрибати. Іншого коня бери.
Довелося злізти.
Картопляне бадилля для Мурахи - ліс густий. Тут і зі здоровими ногами- цілий день тікати. А сонце вже низько.
Раптом чує Мурашка, пищить хтось:
- Ану, Мурахо, лізь до мене на спину, пострибаємо. Обернувся Мураха - стоїть поруч Жучок-Блошачок, трохи
від землі видно.
- Та ти маленький! Тобі мене не підняти.
- А ти великий! Лізь, говорю.
Сяк-так вмістився Мураха на спині у Блошака. Тільки-но ніжки поставив.
- Вліз?
- Ну вліз.
- А вліз, то тримайся.
Блошачок підібрав під себе товсті задні ніжки, а вони в нього, як пружинки складні, та клац! - Розпрямив їх. Дивись, він уже на грядці сидить. Клацніть! - на іншій. Клацніть! - на третій.
Так увесь город і відібрав до самого паркану.
Мурашка запитує:
- А через паркан можеш?
- Через паркан не можу: дуже високий. Ти Коника попроси: він може.
- Коник, Коник, знеси мене додому! У мене ніжки болять.
- Сідай на загривок.
Сів Мурашка Конику на загривок.

Коник склав свої довгі задні ноги навпіл, потім випростав їх і підскочив високо в повітря, як Блошачок. Але тут з тріском розвернулися в нього за спиною крила, перенесли Коника через паркан і тихенько опустили на землю.
- Стоп! - сказав Коник. – Приїхали.

повідомити про неприйнятний вміст

Поточна сторінка: 1 (всього у книги 1 сторінок)

Віталій Біанкі
Пригода Мурашки (збірка)

© Біанки В. В., насл., 2016

© ТОВ Видавництво «Джерельце», 2016

© ТОВ «Видавництво АСТ», 2016

* * *

Сова

Сидить Старий, чай п'є. Не порожній п'є – молоком білить. Летить повз Сова.

– Здорово, – каже, – друже!

А Старий їй:

– Ти, Сова, – відчайдушна голова, вуха сторчма, ніс гачком. Ти від сонця ховаєшся, людей цураєшся, – який я тобі друг!

Розлютилася Сова.

– Гаразд, – каже, – старий! Не стану ночами до тебе на луг літати, мишей ловити, – сам лови.

А Старий:

- Бач, чим лякати надумала! Втікай, поки ціла.

Полетіла Сова, залізла до дуба, нікуди з дупла не летить.

Ніч прийшла. На старому лузі миші в норах свистять-перегукуються:

- Поглянь-но, кумо, чи не летить Сова - відчайдушна голова, вуха сторчма, ніс гачком?

Миша Миші у відповідь:

– Не бачити Сови, не чути Сови. Нині нам на лузі роздолля, нині нам на лузі привілля.

Миші з нір поскакали, миші по лузі побігли.



А Сова з дупла:

- Хо-хо-хо, Старий! Дивись, як би худа не вийшла: миші, кажуть, на полювання пішли.

– А хай ідуть, – каже Старий. - Чай, миші не вовки, не заріжуть телиці.

Миші по лузі нишпорять, джмелі гнізда шукають, землю риють, джмелів ловлять.

А Сова з дупла:

- Хо-хо-хо, Старий! Дивись, як би гірше не вийшло: всі джмелі твої розлетілися.

– А нехай летять, – каже Старий. - Що від них толку: ні меду, ні воску, - пухирі тільки.

Стоїть на лузі конюшина кормова, головою до землі висне, а джмелі гудуть, з луки геть летять, на конюшину не дивляться, цвітіння з квітки на квітку не носять.

А Сова з дупла:

- Хо-хо-хо, Старий! Дивись, як би гірше не вийшло: не довелося б тобі самому цвітіння з квітки на квітку переносити.

– І вітер рознесе, – каже Старий, а сам у потилиці шкребе.

По лузі вітер гуляє, цвітіння додолу сипле. Не потрапляє цвіт з квітки на квітку, - не народиться конюшина на лузі; не до вподоби це Старому.

А Сова з дупла:

- Хо-хо-хо, Старий! Корова твоя мукає, конюшині просить, – трава, чуєш, без конюшини, що каша без олії.

Мовчить Старий, нічого не каже.

Була Корова з конюшини здорова, почала Корова худнути, почала молока зменшувати; пійло лиже, а молоко все рідше та рідше.



А Сова з дупла:

- Хо-хо-хо, Старий! Говорила я тобі: Прийдеш до мене вклонятися.

Старий лається, а справа не клеїться. Сова в дубі сидить, мишей не ловить. Миші по лузі нишпорять, джмелячі гнізда шукають. Джмелі на чужих луках гуляють, а на старих лук і не заглядають. Конюшина на лузі не народиться. Корова без конюшини худне. Молоко у корови мало. Ось і чай білити Старому нічим стало.



Нема чим Старому чай білити, - пішов Старий Сові кланятися:

— Вже ти, Совушка-вдовино, мене з біди виручай: нічим стало мені, старому, білити чай.

А Сова з дупла очима луп-луп, ножицями туп-туп.

— Отож, — каже, — старий. Дружно не важко, а нарізно хоч кинь. Думаєш, мені легко без твоїх мишей?

Простила Сова Старого, вилізла з дупла, полетіла на луг мишей ловити.

Миші зі страху поховалися в нори.

Джмелі загули над лугом, почали з квітки на квітку літати.

Конюшина червона стала на лузі наливатися.



Корова пішла на луг конюшину жувати.

Молоко у корови багато.

Став Старий молоком чай білити, чай білити - Сову хвалити, до себе в гості кликати, поважати.


Лис і Мишеня


- Мишеня, Мишеня, чому у тебе ніс брудний?

– Землю копав.

– Навіщо землю копав?

– Норку робив.

– Навіщо норку робив?

- Від тебе, Лисе, ховатися.

- Мишеня, Мишеня, я тебе підстерігаю!

- А в мене в нірці спаленька.

– Їсти захочеш – вилізеш!

- А в мене в нірці комора.

- Мишеня, Мишеня, а я ж твою нірку розрізаю.

- А я від тебе в одиночку - і був такий!


Хвости


Прилетіла Муха до Людини і каже:

- Ти господар над усіма звірами, ти можеш все зробити. Зроби мені хвіст.

– А навіщо тобі хвіст? – каже Людина.

– А потім мені хвіст, – каже Муха, – навіщо він у всіх звірів, – для краси.

– Я таких звірів не знаю, які мають хвіст для краси. А ти без хвоста добре живеш.



Розсердилась Муха і давай Чоловікові набридати: то на солодке блюдо сяде, то на ніс йому перелетить, то в одного вуха дзижчить, то в іншого. Набридла, сил немає! Людина їй і каже:

- Ну добре! Лети ти, Мухо, у ліс, на річку, на поле. Якщо знайдеш там звіра, птаха чи гада, у якого хвіст для краси тільки привішений, можеш його хвіст собі взяти. Я дозволяю.

Зраділа Муха і вилетіла у віконце.



Летить вона садом і бачить: по листу Слимака повзе. Підлетіла Муха до Слимака і кричить:

- Віддай мені твій хвіст, Слимаку! Він у тебе для краси.



– Що ти, що ти! – каже Слизьняк. — У мене й хвоста немає: адже це черево моє. Я його стискаю та розтискаю, – тільки так і повзаю. Я – черевоног.

Прилетіла до річки, а в річці Риба та Рак – обоє з хвостами.



Муха до Риби:

– Віддай мені твій хвіст! Він у тебе для краси.

- Зовсім не для краси, - відповідає Риба. – Хвіст у мене – кермо. Бачиш: треба мені праворуч повернути – я хвіст праворуч повертаю. Треба ліворуч – я ліворуч хвіст кладу. Не можу я тобі свого хвоста віддати.



Муха до Раку:

- Віддай мені твій хвіст, Раку!

– Не можу віддати, – відповідає Рак. – Ніжки у мене слабкі, тонкі, я ними грести не можу. А хвіст у мене широкий та сильний. Я як шльопну хвостом по воді, так мене й підкине. Шлеп, шльоп – і пливу, куди мені треба. Хвіст у мене замість весла.

– Віддай мені твій хвіст, Дятелю! Він у тебе для краси тільки.



– Ось дива! – каже Дятел. - А як же я дерева довбати буду, їду собі шукати, гнізда для дітей влаштовувати?

– А ти – носом, – каже Муха.

– Носом носом, – відповідає Дятел, – та й без хвоста не обійдешся. Ось дивись, як я довбаю.

Уперся Дятел міцним, жорстким хвостом у кору, розмахнувся всім тілом та як стукне носом по суку – тільки тріски полетіли!

Муха бачить: мабуть, на хвіст Дятел сідає, коли довбає, – не можна йому без хвоста. Хвіст йому підпорою служить. Полетіла далі. Бачить: Оленуха в кущах зі своїми оленятами. І в Оленухи хвостик – маленький, пухнастий, біленький хвостик. Муха як задзвінчить:

- Віддай мені твій хвостик, Оленухо!



Оленуха злякалася.

– Що ти, що ти! – каже. – Якщо я віддам тобі свій хвостик, то мої оленята пропадуть.

- Оленятам навіщо твій хвіст? – здивувалася Муха.

кінець ознайомлювального фрагмента

Увага! Це ознайомлювальний фрагмент книги.

Якщо початок книги вам сподобалося, то повну версію можна придбати у нашого партнера – розповсюджувача легального контенту ТОВ "ЛітРес".


Для читання казки "Пригоди Мурашки" у повноекранному режимі натисніть прямокутник у правому нижньому кутку. Щоб вийти з повноекранного режиму, натисніть клавішу ESC або прямокутник. Для перемикання сторінок клацніть по картинці

Текст казки "Пригоди Мурашки" читати


Заліз Мураха на березу. Доліз до вершини, подивився вниз, а там, на землі, його рідний мурашник трохи видно.
Мурашка сів на листок і думає: "Відпочину трошки - і вниз". Адже у марв'їв суворо: тільки сонечко на захід сонця - всі додому біжать. Сяде сонце, – мурахи всі ходи та виходи закриють – і спати. А хто спізнився, той хоч на вулиці ночуй.
Сонце вже спускалося до лісу. Мураха сидить на листку і думає: "Нічого, встигну: адже вниз швидше".
А листок був поганий: жовтий, сухий. Дунув вітер і зірвав його з гілки. Мчить листок через ліс, через річку, через село. Летить Мурашка на листку, гойдається - ледве живий від страху.
Заніс вітер листок на луг за дедервнею, та там і кинув. Листок упав на камінь, Мурашка собі ноги відбив.
Лежить і думає: "Пропала моя головушка! Не добратися мені тепер додому. Місце кругом рівне. Був би здоровий - одразу б добіг, та ось біда: ноги болять. Прикро, - хоч землю кусай".
Дивиться Мураха: поруч Гусениця – Землемір лежить. Черв'як черв'яком, тільки спереду – ніжки та ззаду – ніжки.
Мурашка говорить Землемірові:
- Землеміре, Землеміре, знеси мене додому! У мене ніжки болять.
- А кусатися не будеш?
- Кусатися не буду.
- Ну сідай, підвезу.
Мурашка видерся на спину до Землеміра. Той зігнувся дугою, задні ноги до передніх приставив, хвіст до голови. потім раптом став на весь зріст, та так і ліг на землю палицею. Відміряв на землі, скільки в ньому зростає, і знову в дугу скрючився. так і пішов, так і пішов землю міряти. Мурашка то до землі летить, то до неба, то вниз головою, то вгору.
- Не можу більше! - Кричить. - Стій! А то укушу!
Зупинився Землемір, випростався по землі. Мурашка сліз, ледве віддихався. Озирнувся, бачить: луг попереду, на лузі трава скошена лежить. А лугом Павук-Сінокосець крокує: ноги як ходули, між ніг голова гойдається.
- Павуку, а Павуку, знеси мене додому! У мене ніжки болять.
- Ну що ж, сідай, підвезу.
Муравишке довелося по павучій нозі вгору лізти до коліна, а з коліна вниз спускатися Пауку на спину: коліна біля Сенокосца стирчать вище спини. Почав Павук свої ходули переставляти, одна нога тут, друга там: усі вісім ніг, мов спиці, в очах у Мурахи замиготіли. А йде Павук не швидко, черевом по землі цвіркає. Набридла Муравишці така їзда. Ледве не вкусив він Павука, та тут, на щастя, вийшли вони на гладку доріжку. Зупинився Павук.
- Злазь, - каже. - Ось Жужелиця біжить, вона жвавіша за мене.
Сліз Мураха.
- Жужелка, Жужелка, знеси мене додому! У мене ніжки болять.
- Сідай, прокачаю.
Тільки встиг Мурашка видертися Жужелице на спину, вона як пуститься бігти! Ноги у неї рівні, як у коня. Біжить шестиногий кінь, біжить не трясе, ніби в повітрі летить. Миттю домчали до картопляного поля.
- А тепер злазь, - каже Жужелиця. - Не з моїми ногами по картопляних грядах стрибати. Іншого коня бери.
Довелося злізти. Картопляне бадилля для Мурахи - ліс густий. тут і зі здоровими ногами - цілий день тікати. А сонце вже низько.
Раптом чує Мурашка, пищить хтось:
- Ану, Мурахо, лізь до мене на спину. Поскачемо.
Обернувся Мурашка - стоїть поруч Жучок-Блошачок, трохи від землі видно.
- Та ти маленький! Тобі мене й не підняти.
- Ти великий! Лізь, говорю!
Сяк-так вмістився Мураха на спині біля Блошачка. Тільки-но ніжки поставив.
- Вліз?
- Ну вліз.
- А вліз, то тримайся.
Блошачок підібрав під себе товсті задні ніжки, - а вони в нього - як пружинки складні, - та клац! - Розпрямив їх. Дивись, він уже на грядці сидить. Клацніть! - на іншій. Клацніть! - на третій. Так увесь город і клацнув аж до паркану.
Мурашка запитує:
- А через паркан можеш?
- Через паркан не можу: дуже високий. Ти Коника попроси: він може.
- Коник, Коник, знеси мене додому! У мене ніжки болять.
- Сідай на загривок.
Сів Мурашка Конику на загривок. Коник склав свої довгі задні ноги навпіл, потім випростав їх і підскочив високо в повітря, як Блошачок. Але тут з тріском розвернулися в нього за спиною крила, перенесли Коника через паркан і тихенько опустили на землю.
- Стоп! - сказав Коник. – Приїхали.
Мурашка дивиться вперед, а там широка річка: рік по ній плви - не перепливеш. А сонце ще нижче.
Коник каже:
- Через річку і мені не перескочити: дуже широка. Стій-но, я Водомірку клікну: буде тобі перевізник. Затріщав по-своєму, дивись - біжить по воді човник на ніжках. Підбігла. Ні, не човник, а Вдомірка-клоп.
- Водомір, Водомір, знеси мене додому! У мене ніжки болять.
- Гаразд, сідай, - перевезу.
Сів Мураха. Водомір підстрибнув і пішов по воді, як посуху, А сонце вже зовсім низько.
- Миленький, швидше! - просить Мураха. – Мене додому не пустять.
- Можна й скоріше, - каже Водомір.
Та як припустить! Відштовхнеться, відштовхнеться ніжками і котить-ковзає по воді, як по льоду. Жваво на тому березі опинився.
- А по землі не можеш? - Запитує Мурашка.
- По землі мені важко, ноги не ковзають. Та й, дивись, попереду ліс. Шукай собі іншого коня.
Подивився Мурашка вперед і бачить: стоїть над річкою ліс високий, до самого неба. І сонце за ним уже зникло. Ні, не потрапити до Мурашки додому!
- Дивись, - каже Водомір, - ось тобі і кінь повзе.
Бачить Мураха: повзе повз Майський Хрущ - важкий жук, незграбний жук. Хіба на такому коні далеко вусачеш?
Все-таки послухався Водоміра:
- Хрущ, Хрущ, знеси мене додому! У мене ніжки болять.
- А ти де живеш? - У мурашнику за лісом.
- Далеко... Ну що з тобою робити? Сідай, довезу.
Поліз Мурашка по жорсткому жучому боці.
- Сів, чи що?
- Сів.
- А куди сів?
- На спину.
- Ех, дурненький! Полізай на голову.
Вліз Мурашка Жуку на голову. І добре, що не залишився на спині: розламав Жук спину надвоє, два жорсткі крила підняв. Крила у Жука точно два перевернуті корита, а з-під них інші крильця лізуть, розвертаються: тоненькі, прозорі, ширші і довші за верхні.
Став Жук пихкати, надуватися: "Уф, уф, уф!" Наче мотор заводить.
- Дядечку, - просить Мураха, - скоріше! Миленький, швидше!
Не відповідає Жук, тільки пихкає:
- Ух, уф, уф!
Раптом затремтіли тонкі крильця, заробили.
- Жжж! Тук-тук-тук!.. - підвівся Хрущ у повітря.
Як пробку, викинуло його вітром вгору - вище за ліс. М
урівненька зверху бачить: сонечко вже краєм землю зачепило. Як помчав Хрущ - у Мурашки навіть дух захопило.
- Жжж! Тук-тук-тук! - мчить Жук, бурить повітря, як куля. Майнув під ним ліс - і зник. А ось і береза ​​знайома, і мурашник під нею. А над самою вершиною берези вимкнув Жук мотор і – шльоп! - сів на гілку.
- Дядечку, миленький! - благав Мурашка. - А вниз мені як? Адже в мене ніжки болять, я собі шию зламаю.
Склав Жук тонкі крильця вздовж спини. Зверху твердими коритцями прикрив. Кінчики тонких крил акуратно під коритця прибрав.
Подумав і каже:
- А як тобі вниз спуститися - не знаю. Я на мурашник не полечу: дуже вже боляче ви, мурахи, кусаєтесь. Добирайся сам, як знаєш.
Глянув Мураха вниз: а там під найбереозою його рідний дім. Глянув на сонечко: сонечко вже до пояса в землю пішло. Глянув навколо себе: сучча та листя, листя та сучча. Не потрапити Мурашці додому, хоч вниз головою кидайся! Раптом бачить: поруч на аркуші Гусениця-Листовертка сидить, шовкову нитку з себе тягне, тягне і на сучок мотає.
- Гусениця, Гусениця, спусти мене додому! Остання мені хвилина залишилася, - не пустять мене додому ночувати.
- Відчепись! Бачиш, діло роблю: пряжу пасма.
- Усі мене желіли, ніхто не гнав, - ти перша!
Не втримався Мурашка, кинувся на неї та як кусне! З переляку гусениця лапки підібгала, та перекид з листа - і полетіла вниз. А Мурашка на ній висить - міцно вчепився. Тільки недовго вони падали: щось їх згори — сіп! І захиталися вони обоє на шовковій нитці: ниточка на сучок була намотана. Качається Мурашка на Листовертці, як на гойдалках. А ниточка все довша, довша робиться: вимотується у Листовертки з черевця, тягнеться, не рветься. Мураха з Листоверткою все нижче, нижче, нижче опускаються.
А внизу, в мурашнику, мурахи клопочуться, поспішають, входи-виходи закривають. Усі закрили – один, останній вхід залишився. Мурашка з гусениці перекид - і додому! Тут і сонечко зайшло.

У лісі, у мурашнику жив мурашка. Він був весь чорний, тільки на голові червона шапочка. Щодня, тільки-но крізь гілки густих дерев пробивалося сонечко, мурашка разом із друзями брався за роботу. Набридло йому таке життя. Став він лінуватися. І мурахи прогнали його з дому.

Погано без дому та друзів ось і за новою безтурботним життям. Ішов, ішов лісом довго, поки дорогу йому не перегородив струмок, берегами якого, схилившись над водою, росли верби.

Як перебратися на протилежний берег? — думає мурашка. Адже я не вмію ні літати, ні плавати!

На гілці верби сиділа сорока, я тобі поможу, затріщала вона. Нагну над водою довгу гілку, і ти поповзеш нею, як по містку. Сорока так і зробила. Мурашка опинився на іншому березі. І тут же на стежці зустрівся з великим чорним жуком.

Гей, жук! крикнув мурашка. — Може, навчиш мене літати? Але жук сердито загудів — забирайся ледар! Мені треба працювати! Він грізно ворухнув рогами і розкрив щелепи. Мурашка злякався і кинувся щосили бігти лісовою стежкою.

На узліссі він почув наростаючий гул і зупинився. Гуде так сильно, як ракета, прокричав мурашка і дивився в небо. Я не ракета, зареготала товста сонечка, підлітаючи до мурашки, вона з гуркотом плюхнулася поруч з ним.

Сонечко, здорово ти літаєш! Навчи мене, будь ласка! Звичайно, навчу, погодилося сонечко. Знайшла вона тріску, поклала впоперек корчі. Вийшов стартовий майданчик. Заліз мурашка на кінець тріски і з нетерпінням чекає.

Раз два три! Крикнула сонечко. Старт! Сонечко було набагато важче мурашки. Наступила вона на другий кінець тріски, і мурашка кулею полетів угору і впав, ударившись об землю. Плеснув мурашка на листя папороті. З м'якою посадкою засміялася сонечко і помчала у своїх справах. Так, без крил далеко не відлетиш, з сумом подумав мурашка і пішов далі. За поворотом він знову почув гомін.

«Напевно, реактивний літак», — подумав мурашка. Однак він помилився. Це був не літак, а бабка з прозорими крильцями. Привіт, бабка, крикнула мурашка. Ти чудово літаєш! Хочеш, прокачаю? Залазь до мене на спину та міцніше тримайся!

Забрався мурашка на спину бабки, і вона помчала над струмком, як справжній реактивний літак. За такої швидкості мурашка не втрималася на спині бабки, лапки розтиснулися, і він стрімко полетів униз, у струмок. Добре, що зачепився за латаття і не потонув.

Сидить мурашка на квітці і думає: "Як звідси вибратися!" І тут бачить: пливе гілка з одним-єдиним листочком. Перебрався мурашка на гілку, а . На щастя, віяв попутний вітер, і мурашка благополучно дістався берега.

Сонце вже було низько над лісом, пора додому, подумав мурашка і тут же згадав, як рано-вранці його прогнали з мурашника. Може, мурахи мені вибачать? Я так скучив за своїми друзями! — сказав мурашка і заплакав. Сльози струмком лилися з його очей. Раптом він помітив у піску вирву і одразу відчув небезпеку. У центрі вирви стирчали щелепи личинки мурашиного лева.

Який жах, заметався мурашка. Це ж ненажерливий хижак. А що, коли мурахи потраплять у пастку чудовиська! Потрібно їх терміново попередити! Мурашка знайшов листок і подряпав на ньому: «Увага, увага! Всім мурах! Тут мурашиний лев улаштував засідку». І підписався «Мурашка».

Він встромив листок у пісок недалеко від лійки і помчав до мурашника. Потрібно ж інших попередити! Коли мурахи поверталися з роботи, вони натрапили на листок із попередженням і пройшли повз засідку мурашиного лева.

Біля мурашника вони зустріли заплаканого мурашку. Він стояв біля дверей, не наважуючись увійти. Дякую тобі, мурашку, ти врятував нам життя, дякували мурахи. Ласкаво просимо додому! Так мурахи знову прийняли мурашку до своєї родини.

Пригоди мурашки план оповідання для 3 класу

  1. Як виглядав мурашка, де він жив і чому мурахи вигнали його з мурашника.
  2. Навіщо вирушив мурашка у подорож.
  3. Яка перша перешкода зустріла мурашка на своєму шляху і хто допоміг йому її подолати.
  4. Чому жук розсердився на мурашку.
  5. Як і чому сонечко посміялося над мурашкою.
  6. На кому літав мурашка.
  7. Як вчинив мурашка, щоб не потонути в струмку.
  8. Хто такий мурашиний лев і чому він погрожував друзям героя оповідання Біанкі.
    Про те, що за звір мурашиний лев .
  9. Чому мурашка плакав.
  10. Хороший мурашка друг чи поганий, чому його знову прийняли в мурашник.

Завантажити безкоштовно оповідання з картинками
Розмір файлу для скачування 322 Кбайт, формат PDF, упакований у zip архів. Можна, можливо читатина планшетнику.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!
Чи була ця стаття корисною?
Так
Ні
Дякую за ваш відгук!
Щось пішло не так і Ваш голос не був врахований.
Дякую. Ваше повідомлення відправлено
Знайшли у тексті помилку?
Виділіть її, натисніть Ctrl+Enterі ми все виправимо!