Вправи. Живлення. Дієти. Тренування. Спорт

Класна година «Здоров'ю – так! Ігровий класний час у початковій школі на тему ЗОЖ «Як уникнути хвороби

Класна годинадля учнів початкової школи.

Підготувала та провела вчитель початкових класівМанькова Т.А.

Тема:«Ми відповідаємо за своє здоров'я»
Цілі:
Закріпити раніше отримані знання дітей про здоров'я
Показати переваги здорового способу життя, викликати в дітей віком бажання бути здоровим і вплинути на здоров'я батьків, викликаючи у них потребу відмовитися від шкідливих звичок

Зв'язок із сім'єю, залучення батьків до пошуку інформації
Розучування вправ, що сприяють формуванню гарної постави, розвитку гнучкості, зняття напруження очей
Обладнання:на класній дошцікартинка із зображенням доктора Айболита, аркуші паперу у вигляді двох доріг, У учнівжетони для розфарбовування, макети медалей, кольорові олівці чи фломастери.
Хід заняття
Організаційний момент:
- «Здрастуйте!» говоримо ми один одному при зустрічі, бажаючи насамперед здоров'я. А чи здорові ви, мої дорогі друзі? Чи гарний у вас настрій? - Я дуже рада, що у вас все чудово! У народі кажуть: Здоровому все здорово! здорова людина красива і приємна у спілкуванні, легко долає труднощі, вміє по-справжньому і працювати, і відпочивати
Повідомлення теми:
- Сьогодні я запрошую вас здійснити веселий похід Дорогою Здоров'я, під час якого ми будемо вчитися берегти і зміцнювати своє здоров'я.
Давайте прочитаємо разом девіз нашого уроку: "Здоров'я не купиш - його розум дарує!"
Вступна бесіда:
- Коли ви тільки народилися і були ще зовсім маленькими, про ваше здоров'я турбувалися ваші мами, які правильно годували вас, робили гімнастику для вас, малюків, які вчасно укладали спати, носили на щеплення в лікарню. Ви стали старшими, мами і зараз оберігають вас від усіх негараздів. Тільки тепер ви вже й самі повинні дбати про своє здоров'я!
Робота на тему:
- Ви, напевно, знаєте, як корисні для здоров'я піші прогулянкитому першу частину шляху ми пройдемо пішки! Раз-два! Три-чотири! (Діти марширують)
- А ось і перший привал!
- Давайте продовжимо прислів'я, які приготував для вас добрий лікарАйболіт (слайд 3)
Чистота - … (запорука здоров'я)
Бережи сукню знову, … (а здоров'я змолоду)
Якщо хочеш бути здоровим, … (забудь про лікарів)
Курити - ... (здоров'ю шкодити)
- А які прислів'я та приказки про здоров'я порадили вам записати та запам'ятати ваші батьки, бабусі чи дідусі?

(Діти розповідають прислів'я, прикріплюючи листочок з прислів'ям на аркуш. Формується інформаційний стенд «Прислів'я та приказки про здоров'я»)

Діти, багато прислів'їв про здоров'я ви дізналися сьогодні! А хочете дізнатись ще більше?

Доктор Айболіт радить вам скористатися можливостями Інтернету, де можна знайти ще й інші прислів'я, про які ми не говорили сьогодні. Зараз вам потрібно знайти в Інтернеті та записати ще одне прислів'я про здоров'я, щоб наші знання стали ще багатшими! Стенд доповнюється новими прислів'ями та приказками.)

Хлопці, російський народ дуже мудрий, у прислів'ях міститься дуже багато порад, як зберегти своє здоров'я. Постарайтеся прислухатися до добрих порад і робити так, як радять вам прислів'я та приказки!
- Щоб йти далі Дорогою Здоров'я, давайте дізнаємося, яке здоров'я в учнів нашого класу
- Згадайте, чи часто ви хворіли протягом навчального року? Лікар Айболіт роздає всім вам жетони. Вам потрібно їх розфарбувати!

Якщо ви не хворіли протягом усього навчального року – у вас найбільше високий рівеньздоров'я. Розфарбуйте жетон червоним кольором!

Якщо захворювання виникло під час епідемії – у вас середній рівеньздоров'я. Розфарбуйте жетон зеленим кольором!

Якщо ви вболіваєте під час звичайних навчальних навантажень- Рівень здоров'я низький. Розфарбуйте жетон синім кольором!
(Діти розфарбовують жетони, а потім розподіляються на групи залежно від кольору жетону. Визначається середній рівень здоров'я учнів класу)

Зелені жетони-середній рівень здоров'я

Червоні жетони-високий рівеньздоров'я

Продовжуємо нашу подорож Дорогою Здоров'я. Щоб зекономити час, зробимо пробіжку! (Звучить весела музика. Хлопці виконують біг на місці).
- Увага, ми прийшли на перехрестя доріг, але де ж наша дорога, дорога Здоров'я? Куди йти, що вибрати? Вказівників немає ... Ну, що ж, доведеться йти по ... (Хлопці пропонують вибрати шлях).

Діти, подивіться, що зустрічається на нашому шляху? (Цигарка)
- Це друг чи ворог нашого здоров'я? (Відповіді дітей)
– Куріння шкодить нашому здоров'ю. У Франції 2 юнаки на суперечку викурили по 60 сигарет і обидва загинули від отруєння. За 30 років куріння по 1 пачці на день людина викурює 1600 кг тютюну, при цьому 800 г нікотину потрапляє до його організму. Відомо, що одна крапля нікотину вбиває коня. Як ви вважаєте, чи потрібно «дружити» з сигаретою?
- А ось ще що нам трапляється на цій дорозі . (Пепсі-кола, сухарики, чіпси)
- Як ви вважаєте, для шлунка ці продукти корисні чи шкідливі? Чому?

Діти, відомо, що при постійному вживанні цих продуктів у їжу, у людини розвивається гастрит та інші хвороби. Як ви вважаєте, варто «дружити» з пепсі-колою, сухариками та чіпсами? (Ні, ці продукти завдають шкоди шлунку, отже, це «вороги» нашого здоров'я)
- Як ви думаєте, які ще «вороги» нашого здоров'я можуть нас чатувати на цій дорозі? (Учні називають "ворогів" здоров'я, Потім прикріплюють записки з іменами "ворогів" на лист, який зображує дорогу).

Отже, хлопці, багато «ворогів» нашого здоров'я. Це: (Слайд 11-12)

    відсутність фізичних навантажень

    постійне перебування перед телевізором чи комп'ютером

    перебування в задушливому приміщенні

    відсутність прогулянок на свіжому повітрі

    неправильне харчування, переїдання

    безволі, неорганізованість, слабохарактерність

    куріння, алкоголь, наркотики

Розкажіть, як можуть вплинути на організм людини. (Діти розповідають невеликі випадки зі свого життя. Використовується методика «Незакінчена пропозиція»). «Одного разу я захворів, бо…» )
- Як ви думаєте, чи може людина залишатися завжди здоровою, якщо вона у своєму житті вибере цей шлях? (Ні)

- Він може перетворитися на хвору, кволу, слабку, безвільну людину, якій у житті нічого не потрібно і нічого не цікаво. Хочете стати такими? (Ні.) Тоді давайте швидше повернемося назад і виберемо інший шлях, де люди здорові та веселі, люблять зарядку та спорт. Вони щасливі та здорові!
(Знову звучить музика, діти марширують під музику, виконуючи різні рухиза командою вчителя)
- Хлопці, ми знову опинилися на знайомому перехресті, але тепер ми вже знаємо, де знаходиться Дорога Здоров'я.
- Хто ж нам перший зустрівся на дорозі? (Хлопці, які люблять спорт)
Раз-два! Три-чотири!
Стану всіх сильнішими у світі!
Буду у цирку виступати
Бегемота піднімати!
- Хлопці, що допомогло хлопцям стати сильнішими? (Заняття ранковою зарядкоюта заняття спортом)
(Учні розповідають, як у їхній родині бережуть здоров'я, хто найміцніший і найздоровіший у сім'ї, що допомагає йому бути здоровим. Потім пропонують виконати фізичні вправи, підготовлені будинки з батьками, для формування гарної постави, для розвитку гнучкості, для зняття напруги очей, гарної фігури, у розвиток сили рук.) (Складається комплекс фізичних вправ)

Хлопці, давайте закінчимо комплекс фізичних вправ словами «Здоров'я в порядку – дякую зарядці!» (Діти повторюють слова « Здоров'я в порядку – дякую зарядці!»)

- Пам'ятайте про те, що зарядку потрібно робити щоранку! Зарядка – друг нашого здоров'я. Вона зміцнює та розвиває м'язи

розмова про здорове харчування, про потреби організму у вітамінах, особливо в зимовий час, нагадує правила:
- їжте 4 рази на день і ніколи не перекушуйте
- їжте повільно, маленькими шматочками
- пережовуйте їжу якнайретельніше
- смажені стравикраще замінити вареними та тушкованими
- обмежте споживання солоних страв
- вживайте хліб та цукор у помірних кількостях

При нестерпному почутті голоду в перервах між їжею з'їжте яблуко, моркву, шматочок капусти або випийте склянку молока. Народна мудрість говорить: «У молоці – здоров'я, у маслі – благо, у м'ясі – сила».
Тому обов'язково пийте молоко, яке спеціально для вас роблять у коробочках, щоб ви могли його пити на перерві. Молоко – друг вашого здоров'я! (Дітям лунає молоко, вони із задоволенням випивають його)

Отже, друзями нашого здоров'я є
Фізична культура, спорт, рух
Повітря, сонце та вода

Правильне харчування

Чіткий, правильний розпорядокдня

Відмова від шкідливих звичок

Людина, яка вибирає цю дорогу весела, життєрадісна, енергійна, успішна, у неї все в житті складається добре!

Хлопці, наша подорож добігає кінця, і сьогодні ви повинні вирішити, якою дорогою ви підете у своєму житті далі. (Діти висловлюють свою думку)
- Молодці, я бачу, ви хочете бути здоровими!
- Давайте перевіримо, чому ми навчилися сьогодні та відповімо на запитання вікторини

Вікторина
Зарядка – це джерело бадьорості та здоров'я (так)
Жуйка зберігає зуби? (Ні)

Яктуси знімають випромінювання від комп'ютера? (Ні)

Від куріння щороку гинуть понад тисячу людей? (Так)
Банани піднімають настрій? (Так)

Морква уповільнює процес старіння організму? (Так)

Чи є нешкідливі наркотики? (Ні)
Відмовитися від куріння легко? (Ні)

Молоко корисніше за йогурт? (Ні)

Дорослі частіше, ніж діти, ламають руки та ноги? (Так)
Нестача сонця може спричинити депресію? (Так)

Влітку можна запастись вітамінами на цілий рік? (Ні)

Щодня треба випивати дві склянки молока? (Так)

Дітям до 15 років не можна займатися важкою атлетикою? (Так)

Дитині достатньо спати вночі 8 годин? (Ні)

Результати: більше 10 правильних відповідей – відмінний результат. Учні, які не набрали 10 балів, виконують по одному присіданню за кожну неправильну відповідь

Друзі! Насправді, наша подорож не закінчується. Попереду – затоки та протоки, бухти, моря та океани, материки та острови, рифи, «скелі та мілини»… Словом, ціле життя. І так важливо бути здоровим!

Будьте здоровим! Вмійте керувати своїми емоціями, настроєм та бажанням. Зміцнюйте тіло дух. Ваше здоров'я у ваших руках!

Я беру блакитну, як небо, гуаш
І малюю моря та річки
І квітневий, прозорий майже пейзаж:
У день весни у двадцять першому столітті
Я беру золоту, як сонце, гуаш
І малюю все те, що сниться:
Золотовласку, візерунки химерних хащ,
І світанок, і поля пшениці.
Я малюю… І серцю світліше і тепліше.
Нехай рука сама обере фарби.
(Діти малюють медалі «Виросту здоровим!», на яких малюють «друзів» здоров'я. Можна намалювати самого себе з рум'яними щічками, що займається зарядкою тощо. Медаль відносять додому).
Завершальна бесіда, результат заняття
- Молодці! Втомилися? Ось який, виявляється, важкий шлях ми подолали, щоб навчитися бути здоровими. Тепер ми знаємо, хто – «вороги» нашого здоров'я, а хто – «друзі». Ми знаємо, якою дорогою треба йти, щоб зберегти цей безцінний дар – своє здоров'я! Давайте закінчимо Урок Здоров'я загальною піснею «Якщо хочеш бути здоровим» (Слова В.Лебедєва-Кумача, музика В. Соловйова-Сивого):

Гартуйся, якщо хочеш бути здоровим,
Постарайся забути про лікарів,
Водою холодною обливайся,
Якщо хочеш бути здоровим!
Всіх корисніше сонце, повітря та вода,
Від хвороб допомагають нам завжди
Від усіх хвороб усіх корисніше
Сонце, повітря та вода!
(Діти виконують пісню, заняття закінчується)

- Хлопці, ви сьогодні особливо гарні. Мені хочеться, щоб ця краса залишалася надовго. Для цього треба зберегти своє здоров'я! Ця головна цінність людини!
Здоров'я – безцінний дар природи. Воно забезпечує нам можливість вести повноцінне життя у всіх його проявах. Зруйнувати своє здоров'я легко, купити неможливо ні за які гроші. Будучи хворими, ви не зможете втілити у життя свої мрії, ідеї, плани. Тому ми поговоримо сьогодні про те, як зберегти та зберегти своє здоров'я та зміцнити його.

Прислів'я:

  • Здоров'я дорожче за гроші!
  • Здоровий будеш, всього добудеш!
  • Хворий – лікуйся, а здоровий – бережись.
  • Бережи сукню з новою, а здоров'я з молодою.
  • Здоров'я не купиш, його розум дарує.
  • Здоров'я дорожче за багатство.

– А ось яку людину ми можемо назвати здоровою?

(На дошці написані слова та діти обирають).

Гарний, сутулий, сильний, спритний, блідий, рум'яний, страшний, стрункий, товстий, міцний, незграбний, підтягнутий.

– Що ж потрібно, щоб бути такою здоровою людиною ми з'ясуємо за допомогою журналу: «Здоровий спосіб життя».

1 сторінка: «Гігієна»

Гігієна – це заходи та дії для збереження, підтримки здоров'я, чистоти.

Прошу дітей пояснити прислів'я:

  • Хто акуратний, – той людям приємний.
  • Не думай бути ошатним, а думай бути охайним.

– Перше, що ми робимо рано-вранці?
- Ідемо вмиватися, чистити зуби.

Вмивався він рано,
Зуби чистив, вуха тер.
Найчистішим і охайним
Був у лісі лісовий бобер!
Чистити зуби нам не ліньки –
Чистимо їх двічі на день.
Чистимо зубки двічі на добу,
Чистимо довго – три хвилини
Щітка чиста, не волохата,
Пастою смачною, ароматною,
Чистимо щіткою вгору та вниз –
Ну, мікроби, стережись!
Щоб зуби не хворіли,
Знають діти, знають звірі:
Кожен має двічі на рік
Показати лікареві свій рот!

1. Чистить зуби двічі на день;
2. Їж здорову їжу;
3. Міняй зубну щітку кожні три місяці;
4. Відвідуй стоматолога двічі на рік;
5. Не гризи горіхи, ручки, нігті та тверді предмети.

– Утримуй у чистоті своє тіло, одяг та житло. Корній Іванович Чуковський не дарма казав: «Треба, треба вмиватися вранці та ввечері…»
Звичайно, треба не лише вмиватися. Треба мити руки, чистити зуби, приймати душ, митися з милом і мочалкою, чистити взуття та одяг, провітрювати приміщення, регулярно робити вологе прибирання в квартирі, утримувати в чистоті своє подвір'я, ніколи не кидати на вулицях сміття повз урну… Здоровий спосіб життя починається із чистоти!

(Поки одна дитина роздає всім пам'ятки, підбивається підсумок першій сторінці журналу).

2 сторінка: «Правильне харчування»

Здорове харчування- Одна з основ здорового способу життя.
Яке харчування можна назвати здоровим?
Різноманітне, одноманітне, багате овочамиі фруктами, багате на солодощі, регулярне, час від часу, без поспіху, поспіхом.
Подумай про те, чи правильно ти харчуєшся. Якщо ні, постарайся виправити справу.

Сценка: «Правильне харчування»

Входить Ілля і охає:

– Доброго дня, Іллюша!
– Привіт!
- Що сумуєш, ти, дай відповідь?
- Я об'їдався цукерок!
А ще було печиво,
Торт та безліч варення:
Дуже смачним був обід.
А тепер я дуже поганий.
Ох, навіщо я їв пиріг?
– Де ж ти сьогодні був?
– Семен обідати запросив.
Відмовити йому не зміг
Ох! Навіщо я їв пиріг?
– Хіба можна стільки їсти?
На дієту треба сісти!
– Щоб сісти, потрібне ліжко!
А до хати не дістати.
– Хто б за парту влізти допоміг…
Ох! Навіщо я їв пиріг?
Іллюша! Ти не бурчи!
Краще про їжу мовчи!
Сам у всьому ти винен:
Їв та їв ти все поспіль!
– Я чоловік у кольору років,
Ну, а вам і справи нема!
Все, настав останній подих.
Ох! Навіщо я їв пиріг?

- Ілюша, давай я допоможу тобі дійти до парти, а то ти зовсім поганий! А ось хлопці дадуть нам кілька порад про правильному харчуванні:

Хлопці, міра потрібна в їжі,
Щоб не трапитися несподіваній біді,
Потрібно харчуватися у призначену годину
Вдень потроху, але кілька разів.
Цей закон дотримуйтесь завжди,
І стане корисною ваша їжа!

Треба ще про калорії знати,
Щоби за день їх не перебрати!
У харчуванні теж важливий режим,
Тоді від хвороб ми втечемо!
Плюшки, цукерки, печиво, торти
У малих кількостях дітям потрібні.
Запам'ятай, Ілля, проста наша порада:
Здоров'я одне, а другого – ні!

Підбиваємо підсумок.

3 сторінка: «Режим дня»

– Хлопці, давайте обговоримо, який має бути режим у школярів. Відповіді дітей.

Вірші про правильне харчування:
Щоб прогнати тугу і лінощі,
Підніматися щодня
Потрібно рівно о сьомій годині.
Відчинивши вікна засуву,
Зробити легку зарядку
І прибрати своє ліжечко!
Душ прийняти,
І сніданок з'їсти.
А потім за парту сісти!
Але запам'ятайте, хлопці,
Дуже важливо це знати,
Ідучи до школи, на дорозі
Ви не надумайте грати!
Остерігайтеся ви машин,
Їх підступних чорних шин.
На заняттях сиди
І все тихо слухай.
За учителем стеж,
Нагостривши вуха.
Після школи відпочивай,
Але тільки не валяйся.
Будинки мамі допомагай,
Гуляй, загартуйся!
Пообідавши, можеш сісти
Виконувати завдання.
Все гаразд, якщо є
Воля та старання.
Дотримуємося ми завжди
Розпорядок суворого дня.
У годину лягаємо,
У годину покладена встаємо.
Нам хвороби байдуже!

Поєднуй працю та відпочинок.

Навчання у школі, виконання домашніх завдань – серйозна праця. Буває, що третьокласник зайнятий не менше за дорослого. Щоб зберегти здоров'я, треба обов'язково чергувати працю з відпочинком. У сучасного школяра зазвичай багато можливостей для відпочинку та розваг, серед них телевізор, відео, комп'ютерні ігри. Але деякі хлопці вранці, ще до школи, включають телевізор, після школи годинами просиджують біля комп'ютера. Це шкідливо, особливо для нервової системита зору. ТБ, відео, комп'ютерні ігри гарні в міру. Не захоплюйтесь ними надто. Включайте до свого порядку дня прогулянки, ігри на свіжому повітрі, читання книг.

– А тепер давайте підіб'ємо підсумок: яким же має бути правильний режимдня?

1. Заряджання;
2. Умивання;
3. Сніданок;
4. Шкільні уроки;
5. Обід;
6. Прогулянка;
7. Домашнє завдання;
8. Прогулянка;
9. Ігри за інтересами, читання книг;
10. Душ;
11. Сон.

Фізкультхвилинка

Зображаємо жирафа. (Піднімаємо голову вгору, опускаємо вниз, виконуємо кругові рухи головою вправо, вліво).
Зображаємо восьминога. (Виконуємо кругові рухи плечима назад, потім уперед. Витягуємо по черзі руки вперед, убік).
Зображуємо птаха. (Руки підняти, опустити, імітуючи рухи крил. Виконати кругові рухи руками).
Зображаємо мавпу. (Нахил вперед, назад, праворуч, ліворуч. Виконуємо кругові рухи правою ногою, потім лівою ногою).
Зображуємо кішку. (Потягування всім тілом, стати навшпиньки, витягнувши спочатку праву, потім ліву руку).

4 сторінка: «Спортивна»

- Більше рухайся! Малорухливий образжиття шкодить здоров'ю, тому намагайся більше рухатися. Вранці роби зарядку. Найчастіше грай у рухливі ігри, особливо у свіжому повітрі. Займайся фізичною працею, фізкультурою Якщо є можливість, відвідуй басейн. Лижі, плавання, спортивні ігринадійно служать здоров'ю дітей та дорослих у всьому світі. А тренери допоможуть вам опанувати якийсь вид спорту і стати сильними, підтягнутими, спритними.

А мені тренер не потрібний!
А навіщо? Знати, розуміти
Як пересувати ноги?
Фізкультурою я займусь:
Сорок разів я підтягнусь!

Ти брехня і зазнайка!
Ми у спортзалі щодня
І визнаємо відверто,
Що тебе у турніку
Не бачили ми поки що.
І взимку в хокей грали,
Але тебе не помічали.
Тож нас не проведеш!
Ти все брешеш! Брешеш! Брешеш!
Та не брешу я, а мрію.
У хмарах я все літаю.
На землі час би жити.
З фізкультурою дружити!

– Це жартівливі вірші. У нашому класі всі люблять фізкультуру та спорт. Насправді Яша займається плаванням. Рух – це життя! Ми за спорт!
– Отже, ми озвучили все основне, що допоможе нам зберегти та зміцнити здоров'я, стати такими, як ми задумали на початку нашого уроку:

гарними
сильними
спритними
рум'яними
стрункими
міцними
підтягнутими

– Але у мене для вас є ще одне маленьке завдання:

Кросворд: «Здоров'я».

1. Вранці раніше піднімайся,
Стригай, бігай, віджимайся.
Для здоров'я, для порядку
Людям усім потрібна … (зарядка)

2. Дощ теплий і густий,
Це дощик не простий:
Він без хмар, без хмар
Цілий день іти готовий. (Душ)

3. Чи хочеш ти побити рекорд?
Так тобі допоможе… (спорт).

4. Він з тобою та зі мною
Ішов лісовими стежками.
Друг похідний за спиною
На ременях із застібками. (Рюкзак).

5. Перетворяться скоро на пазурі
Непідстрижені… (нігті).

6. Ясним ранком вздовж дороги
На траві блищить роса.
Дорогою їдуть ноги
І біжать два колеса.
У загадки є відповідь –
Це мій… (велосипед).

7. Є, хлопці, у мене
Два срібні коні.
Їжджу відразу на обох -
Що за коні у мене? (Ковзани).

8. Щоб більшим спортсменом стати,
Потрібно багато знати.
І допоможе тут спритність
І, звичайно,… (тренування)

- Яке слово вийшло у виділених клітинах? Здоров'я.
– Кожна людина має дбати про своє здоров'я. Адже ніхто не дбає про тебе краще, ніж ти сам. Я бажаю вам здоров'я!

Класна година «Квітка здоров'я» (для молодших школярів).

Ціль: формування уявлення про здоров'я як одну з головних цінностей людського життя.

Завдання:

виділити компоненти здорового стану людини;

повторити правила, що допомагають зберегти власне здоров'ядовгі роки.

виховувати почуття любові та поваги до рідного краю.

Обладнання: Модель квітки, плакат «Режим дня», ілюстрації продуктів, які містять вітаміни А, В, С, Д, зображення планети Земля.

Хід класної години.

(Звучить спокійна музика)

Доброго дня, юні друзі та шановні гості!

Довгоочікуваний дзвінок

Починається урок.

Ми сьогодні на уроці

Думатимемо, міркуватимемо,

Що корисно для здоров'я,

То й вибиратимемо.

Ви вже здогадалися, про що сьогодні йтиметься?

Відповідь дітей.

Правильно про здоров'я. Кожна людина з раннього дитинстваповинен дбати про своє здоров'я. Здоров'я дозволяє нам цікаво жити та краще вчитися.

Які ж правила здорового життя (ЗОЖ) необхідно виконувати? Що робити, щоб бути здоровим?

Щоб відповісти на це питання, ми вирушимо у подорож на найпрекраснішу планету. Але потрапити на цю планету ми зможемо лише після того, як виростимо квітку здоров'я. Кожна пелюстка містить у собі правила ЗОЖ. І коли ми зберемо всі його пелюстки, ця квітка стане чарівною.

1-а пелюстка – ЧИСТОТА.

К.І. Чуковський сказав: «Треба, треба вмиватися вранці та вечорами…»

Як ви думаєте, що означатиме перша пелюстка?

Відповідь дітей.

Щоб бути здоровим, потрібно дотримуватись правил особистої гігієни, бути охайними, акуратними.

Які правила особистої гігієни ви знаєте?

Відповідь дітей.

(Допоміжні питання):

Як доглядати за тілом? Коли потрібно мити руки? Скільки разів на день потрібно чистити зуби? Як доглядати волосся? Як стежити за одягом та взуттям? Як стежити за чистотою житла, класу?)

Молодці правила особистої гігієни ви знаєте.

Але іноді зустрічаються діти, які не дружать з милом та водицею, тому можна побачити брудні вуха, обличчя, руки.

Послухайте казку про грязнулі.

(Розповідають діти. Казка інсценується.)

Жив був один козеня,

І поруч - порося.

Вони майже з пелюшок дружили між собою.

І був один чистюль,

І був інший грязнуль -

Зрозуміє будь-хто.

І ось одного літа,

Вдалині від будинку десь,

Козеня з поросям

Гуляли біля річки.

Раптом вискочив волчище.

Вовк:

Ану, який чистіший? Іди до мене, друже!

І оголив ікла.

І з'їде було козеня,

А брудне порося бігло,

Тремтячи від страху, і думав

Порося:

Добре, що цей злий волчище з'їдає тих, хто чистіший,

Хтось надто любить мило і м'ятний порошок.

Живе дівчисько Юля - нечупара і грязнуля.

Чи не чистилася з липня,

Чи не милася з грудня.

У чорнилі все дівчисько,

І в фарбах все дівчисько.

Не чистіше порося, коротше кажучи.

Лає тато Юлю, лає мама Юлю,

Але їй ходити грязнулями

Ніяк не набридне.

Як видно, татові з мамою

Одна лише втіха.

Одна лише втіха,

Що вовк її не з'їсть.

А чи добре бути грязнулем? Чому?

Відповідь дітей. Ніхто не захоче дружити з грязнулями, брудні вуха – погано чують, брудна шкіра – організм погано дихає, брудні руки – глисти тощо.

Ця казка із гумором. Грязнулів бути погано. Давайте допоможемо Юлі стати чистюлею. Розкажіть, які мудрі думки, прислів'я про чистоту ви знаєте?

Прислів'я.

Чистота – найкраща краса.

Чистота – запорука здоров'я.

Чисто жити – бути здоровим.

Не думай бути ошатним, а думай бути охайним.

Хто акуратний – той людям приємний.

Отже, яке правило необхідно виконувати, щоб бути здоровим?

Відповідь дітей.

ЗОЖ починається із чистоти.

Вивішується 1-а пелюстка.

2-а пелюстка – РЕЖИМ ДНЯ

Народне прислів'я говорить:

«Дотримуйся режиму праці та побуту, буде здоров'я міцніше за граніт».

Про що зараз піде мова? Як назвемо 2-а пелюстка?

Відповідь дітей.

Що таке режим дня?

Відповідь дітей.

Режим дня – це чіткий розпорядок справ, дій, які ви робите протягом дня.

Яким чином ви виконуєте режим дня? Розкажіть.

Діти читають поезії.

Учень 1:

Щоб прогнати тугу і лінощі,

Підніматися щодня

Потрібно рівно о сьомій годині.

Відчинивши вікна засуву,

Зробити легку зарядку

І прибрати своє ліжечко!

Душ прийняти.

І сніданок з'їсти.

А потім за парту сісти!

Учень 2:

Але запам'ятайте, хлопці,

Дуже важливо це знати,

Ідучи до школи, на дорозі

Ви не надумайте грати!

Остерігайтеся ви машин,

Їх підступні чорні шини.

Учень 3:

На заняттях сиди

І все тихо слухай.

За вчителем слідкуй

Нагостривши вуха.

Після школи відпочивай,

Але тільки не валяйся.

Вдома мамі допомагай,

Гуляй, загартуйся!

Учень 4:

Пообідавши, можеш сісти

Виконувати завдання.

Все гаразд, якщо є

Воля та старання.

Дотримуємося ми завжди

Розпорядок суворого дня.

Вчитель вивішує плакат чи показує.

Це ваш режим дня. Він зразковий і може змінюватися. Головне, щоб на добу ви спали не менше 8 - 9 год., їли приблизно в один і той же час 4 - 5 разів на день. Дуже важливо, щоб ви чергували роботу та навчання з відпочинком.

Який відпочинок ви любите?

Відповідь дітей.

Проводьте час на свіжому повітрі, не менше 2-х годин на день; читайте книжки; грайте у рухливі ігри. Менше проводьте час за комп'ютером та телевізором. Вони шкідливі для нервової системи та зору.

Отже, яку умову необхідно виконувати, щоб бути здоровою?

Відповідь дітей.

Вивішується 2-а пелюстка.

3-я пелюстка – РУХ.

Вам подобаються люди з гарною поставою?

Відповідь дітей.

Невипадково в народі кажуть «ця дівчинка гарна, як берізка». Що вони мають на увазі?

Зараз ми вам розповімо, як поводяться деякі дівчатка, бажаючи стати першими красунями.

Діти читають поезії.

Учениця:

У нас Ксюша – модниця.

Їй нелегко доводиться.

У Ксюші каблуки,

Як у дорослої високі.

Ось такої висоти, ось такої вечері!

Учень:

Бідолаха! Ось страждальниця!

Іде – мало не валиться.

Малюк з відкритим ротом

Не розбере ніяк

Учениця:

Їй здається, перехожі

З неї не зводять очей.

А ті зітхають: «Боже мій,

Звідки ти взялася?

Учень:

Ковпак, піджак коротенький

І мамине пальто.

Не дівчинка, не тітонька,

А незрозуміло хто.

Учениця:

Ні, у молоді роки

Не відставай від моди,

Але слідуючи за модою

Себе не зніми!

Яку пораду дамо Ксюші?

Відповідь дітей.

Що потрібно робити, щоб наша постава була гарною?

Відповідь дітей.

Щоб ваша постава була гарною, гарною, виконаємо вправу «Деревце».

Виконуємо вправу під музику. Стоячи або сидячи за столом, поставте ноги разом, стопи притиснуті до підлоги, руки опущені, пряма спина.

Зробіть спокійно вдих і видих, плавно підніміть руки нагору. Тримайте їх долонями один до одного, пальці разом.

Підтягніться всім тілом. Витягаючись нагору, уявіть міцне, сильне деревце. Високий, стрункий ствол тягнеться до сонця. Організм, як дерево, наливається силою, бадьорістю, здоров'ям (15 – 20 секунд). Опустіть руки та розслабтеся.

Малорухливий спосіб життя шкодить здоров'ю.

Як сказав філософ Аристотель «Рух – це життя»

Як назвемо ми третя пелюстка?

Відповідь дітей.

Як ви зміцнюєте своє здоров'я? Яким видом спорту любите займатися? Як гартуєте свій організм?

Відповідь дітей. Ранкова гімнастика, прогулянки, заняття фізкультурою, спортом (лижі, плавання тощо), загартовування (водою, повітрям, сонцем).

Заняття фізкультурою та спортом роблять вас спритними, швидкими, сильними, допомагають краще вчитися.

Отже, яке 3 правило ЗОЖ необхідно виконувати?

Відповідь дітей.

Вивішується 3-а пелюстка.

4-а пелюстка - ПРАВИЛЬНЕ ЖИВЛЕННЯ.

Народна мудрість говорить «Дерево тримається своїм корінням, а людина їжею»

Як ви думаєте, про що зараз йтиметься?

Відповідь дітей.

Що ви любите їсти найбільше?

Відповідь дітей.

У нас у гостях кухар. Він порадить які продукти слід їсти частіше?

Кухар:

Людині треба їсти,

Щоб встати та щоб сісти,

Щоб стрибати, перекидатися,

Пісні співати, дружити, сміятися!

Щоб рости та розвиватися,

І при цьому не хворіти

Потрібно правильно харчуватися,

З самих юних роківвміти.

Зі мною прийшли корисні речовини, які є у продуктах.

Білок:

Білок – будівельний матеріалдля кліток. Без нього людина не може рости.

Щоб вирости ти міг,

У їжі має бути білок.

Він у яйці, звичайно, є,

У сирі його не злічити,

У молоці та в м'ясі теж

Є він і тобі допоможе.

Вуглеводи:

Вуглеводи – паливо для клітин, як вугілля для паровоза чи бензин для машини.

Фрукти, овочі та крупи –

Дивовижна група.

Нам у тепло та в негоду

Постачають вуглеводи.

Нам клітковину посилають,

Вітаміни додають

І енергією живлять.

Жири:

Жири – склад їжі, одягу,

Жир, що в їжі ми їмо.

Дуже нам потрібний.

Збереже температуру,

Вплине на фігуру,

Захистить від холодів,

Шубом нам служити готовий.

Кухар:

Підіб'ємо підсумки.

Щоб рости - потрібен білок,

Для захисту та тепла –

Жир природа створила,

Як будильник без заводу

Не піде ні тик, ні так,

Так і ми без вуглеводів

Не обходимося ніяк!

У продуктах є дуже важливі здоров'ю людини речовини, які називаються вітамінами.

Вітаміни надають корисний впливна здоров'я.

Вітамін А дуже корисний для зору.

Пам'ятай істину просту -

Краще бачить тільки той,

Хто жує моркву сиру

Або морквяний сік п'є

Вітамін В сприяє добрій роботі серця.

Дуже важливо зранку

Їсти за сніданком вівсянку.

Чорний хліб корисний нам,

І не тільки вранці

Вивішуємо чи показуємо малюнок.

Вітамін Д робить наші ноги та руки міцними.

Риб'ячий жирвсього корисніше,

Хоч неприємний – треба пити.

Він рятує від хвороб,

Без хвороб – краще жити.

Вивішуємо чи показуємо малюнок.

Вітамін С зміцнює весь організм, робить людину більш здоровою, не схильною до застудів. Якщо все ж таки застудився, за допомогою вітаміну С можна швидше погладшати.

Від застуди та ангіни

Допомагають апельсини,

Ну а краще з'їсти лимон,

Хоч і дуже кислий.

Вивішуємо чи показуємо малюнок.

Як правильно харчуватися?

Відповідь дітей.

Отже, яку 4 умову треба виконувати, щоб бути здоровим?

Вивішується 4-а пелюстка.

5-а пелюстка – НЕМАЄ ШКІДЛИВИМ ЗВИЧКАМ.

П'ята пелюстка розповість нам про те, що може завдати шкоди нашому здоров'ю. Це шкідливі звички.

Які шкідливі звички ви знаєте?

Відповідь дітей. Куріння тютюну, алкоголь, наркотики.

Яка шкода завдає куріння?

Відповідь дітей.

Куріння шкідливе для легень та й для всього організму. Дитина, яка починає курити, гірше росте, швидше втомлюється, погано вчиться, часто хворіє. Це відбувається тому, що в тютюновому димі міститься небезпечна отрута – нікотин. Вчені підрахували, що від кожної викуреної цигарки життя людини скорочується на 15 хвилин. Куріння небезпечне не тільки для тих, хто палить, а й для тих, хто знаходиться поруч, вдихає чужий дим.

Скажімо: «Ні куріння!» (Всі разом)

Алкоголь з арабської означає одурманюючий.

У чому полягає?

Відповідь дітей. Пиво, вино, горілка

Яку шкоду завдає алкоголь?

Відповідь дітей.

Алкоголь є причиною сварок та бійок, хвороб, аварій на дорогах, смерті людей. Алкоголь порушує рух, мова, викликає нудоту, запаморочення, змушує почуватися впевненішими, ніж зазвичай, і робити небезпечні вчинки. Особливо алкоголь небезпечний для дітей. Декілька ковтків можуть викликати сильне отруєння.

Скажімо: "Немає алкоголю" (всі разом).

Наркотики - спеціальні речовини, що руйнують організм людини. Вони можуть виглядати у вигляді жуйок, пігулок, сигарет, пахучих речовин. Спробувавши раз, людина звикає до них і не може без них обходитися. У нього розвивається тяжка хвороба – наркоманія, вилікувати яку дуже важко.

Наркотик руйнує роботу мозку та всього організму і врешті-решт вбиває людину.

Скажімо: «Немає наркотиків» (усі разом).

Скажімо: «Ні шкідливим звичкам»(всі разом)

Вивішується 5-й пелюсток.

І від себе я хочу додати ще кілька пелюстків – радість, добро, щастя. Без них квітка не буде повною. Давайте більше посміхатися та радіти навколишньому світу. Нехай ваші серця будуть добрими. Запам'ятайте чудове правило: «Стави до оточуючих так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе!»

Музична хвилина.

Наші хлопці приготували частки про ЗОЖ. Давайте їх послухаємо.

За здоровий спосіб життя

Виступаємо ми зараз.

Потрібно бути здоровим, чистим

Це просто найвищий клас.

Я під краном руки мила

А обличчя вмити забула,

Побачив мене Трезор,

Закричав: «Яка ганьба».

Полінувався вранці Вова

Зачесатися гребінцем.

Підійшла до нього корова,

Причесала мовою.

Фізкультури вправи

Постарайся виконувати.

Краще будеш ти вчитися,

Краще відпочиватимеш.

Ви не їжте капустяний лист,

Він зовсім, зовсім не смачний,

Краще їжте шоколад,

Вафлі, цукор, мармелад.

У мене фігурка тонка

І високий каблучок.

Я не буду їсти котлети,

Мені засмажте кабачок.

Не хворіємо більше на грип,

Не боїмося протягу.

Усі таблетки замінює

Нам голівка часнику.

Ось наша квітка здоров'я і розквітла.

Квітка не була б такою чудовою, якби ми торкалися тільки одного з її пелюсток.

Квітка гарна тільки тоді, коли всі її пелюстки живі і сповнені радості через те, що можуть підказати хлопчикам і дівчаткам, що в житті добре, а що погано.

Зараз заплющте очі і уявіть кожен свій чарівна квітка.

(Під музику) Ваші квіти злетіли, покружляли і приземлилися на нашу прекрасну планету.

Вивішується малюнок.

Яка це планета?

Ця планета – Земля. Тут є могутня держава, в якій ми живемо.

Як воно називається?

Відповідь дітей. Росія

У Росії є багата та красива республіка, оспівана поетами.

Яка це республіка?

Відповідь дітей. Хакасія.

На території республіки Хакасія є прекрасне місто, що носить назву …

Відповідь дітей. Чорногірськ.

Чорногорськ славний цікавими, чудовими людьми, трудівниками-шахтарями. І ви, якщо виконуватимете правила ЗОЖ, виростете гідними жителями нашого міста, ви зможете примножити багатство нашого краю.

Якщо ви будете здорові, веселі, то добре та радісно буде людям, які знаходяться поряд з вами.

Давайте ще раз повторимо правила ЗОЖ.

Давайте закриємо очі і побачимо свою чарівну квітку, яка допоможе вам бути щасливими та здоровими.

Ось і закінчилася наша подорож.

Друзі! Нам прощатися настав час!

Щоб не сталося, завжди людина,

Здоров'я бажає іншому навіки!

Ми «здравствуйте», вам наостанок кричимо,

Квітами здоров'я вас обдаруємо.

Задум:діти розшифровують тему заняття і з прикладу гри «Сліпий і поводир» переконуються у цінності здоров'я та необхідності дбайливого ставлення щодо нього. «Викриваються» вороги здоров'я, одним із яких є застуда. Вчитель розповідає про те, як уникнути застуди, та про користь зарядки. Діти складають «віршата» на цю тему, Відгадують загадки про спортивний інвентар, а також розповідають про те, що вони роблять для зміцнення свого здоров'я.

Заняття розраховане на учнів 1-2 класів.

Хід заняття

Вчитель.Діти, пропоную вам самим розшифрувати тему сьогоднішньої бесіди:

(«Будь здоровий» - читається стовпцями.)

Ми вимовляємо цю фразу, коли бажаємо здоров'я, адже здоров'я – це найцінніше, що має людина. Воно дорожче за будь-яке багатство, тому що його не купиш ні за які гроші ні в аптеці, ні в найшикарнішому магазині. Здоров'я треба берегти та зміцнювати з дитинства, адже його дуже легко втратити, а повернути складно, часом навіть неможливо.

Давайте на прикладі гри розглянемо, як важко і некомфортно почувається людина, яка втратила з якоїсь причини зір.

Гра «Сліпий і поводир».

Умови гри. Вибираються два гравці. «Сліпому» зав'язують очі та пропонують пройти у класі між рядами. А допомагатиме йому «поводир», який на відстані підказує напрямок руху. Наприкінці гри дитини, яка грала роль сліпої, просять розповісти, що вона відчувала під час руху із заплющеними очима.

Вчитель. Звичайно, ми розглянули рідкісний та важкий випадоквтрати здоров'я. Але найчастіше наше здоров'я підточують і розхитують, на перший погляд, не такі страшні причини. Але саме вони є підступними ворогами здоров'я, бо здаються нам звичними і тому не дуже небезпечними. Давайте спробуємо виявити з довгого списку перерахованих понять «ворогів» і «друзів» здоров'я і таким чином викрити його недругів:

Свіже повітря;

Куріння;

Загартовування;

Міцний сон;

Вживання великої кількостісолодощів;

Гарний настрій;

Погана екологія;

Рух;

Наркотики;

Тривалий перегляд телепередач;

Заряджання;

Протяги;

Правильне харчування;

Алкоголь;

Заздрість;

Часті застуди.

Про такого «ворога» людини, як застуда, мені хочеться розповісти вам особливо, адже кожен із вас знайомий з нею. Застуда може викликати різні серйозні захворювання, зокрема, грип Лікарі вважають, що кожне захворювання на грип скорочує наше життя на один рік. А всьому виною застуда, така звична і тому підступна!

Для того, щоб рідше застуджуватися, потрібно дотримуватися наступних порад:

Через небезпеку заразитися не обіймайте і не цілуйте хворих на застуду. Вона так заразна, що вже через кілька годин ви самі можете відчути нездужання.

Намагайтеся не переохолоджуватися. Після бігу одяг стає мокрим від поту, і від цього переохолодження ще небезпечніше. Необхідно терміново піти додому переодягтися.

Бійтеся протягів! Коли вітер і холод охоплюють все тіло, це не так небезпечно, як якщо на протягу продує якусь одну частину тіла.

Завжди одягайтесь за погодою. У цьому питанні покладайтеся на поради дорослих.

Гартуйте! Пам'ятайте, що свіже повітря, сонце, вітер та вода – ваші помічники. Обтирайтесь мокрим рушником, приймайте контрастний душВлітку купайтеся в річці, засмагайте, ходіть босоніж по траві, робіть зарядку на свіжому повітрі. Пам'ятайте:

Міцним стати не можна миттєво.

Гартуйте поступово.

І. Семенова

І ще кілька слів про зарядку. Є мудра приказка: «У здоровому тілі - здоровий дух». Так кажуть, коли хочуть наголосити, що тільки фізично здорова людина має високий заряд енергії, бадьорості. І одним із джерел бадьорості є зарядка. Вона так і називається – «за-ряд-ка», бо заряджає нас енергією і гарним настроємна весь день, допомагаючи організму прокинутися та активно включитися у роботу.

Ні мороз мені не страшний, ні спека.

Дивуються навіть лікарі,

Чому я не хворію,

Чому я здоровіший

Усіх хлопців із нашого двору.

Тому що вранці рано

Тому що водою з-під крана

Обливаюсь я щодня.

Я справи вибираю важче,

Я завдання вирішую складніше,

Я всюди встигаю,

Я втоми не знаю,

І звучить моя пісня веселіше,

Тому що вранці рано

Займатися мені гімнастикою не ліньки,

Тому що водою з-під крана

Обливаюсь я щодня.

М. Львівський. Пісенька про зарядку

Вчитель.Хлопці, хто з вас робить зарядку щодня? Як ви почуваєтеся після зарядки? (Відповіді дітей.)

А тепер давайте займемося твором «стихають» на тему здоров'я.

Їм-ім-ім, на зарядку ми... (біжимо).

Ам-ам-ам, люблю пробіжки... (вранці).

Лю-лю-лю, фізкультуру я... (люблю).

Чу-чу-чу, з гори на санчатах я... (Лікую).

Ем-ем-ем, овочі та фрукти... (єм).

Уш-уш-уш, найкращий друже мій - це... (душ).

Рю-рю-рю, я, звичайно, не... (курю).

Ать-ать-ать, люблю на сонці... (загоряти).

Так-так-так, не хворійте... (ніколи).

Вчитель. Пропоную вашій увазі загадки. Відгадавши їх, подумайте та скажіть, чому я обрала саме такі загадки. ( Спортивний інвентардопомагає нам стати сильними, міцними, витривалими.)

Дочекалися зими друзі.

Річкою біжать, ковзаючи.

Лід зрізають, як ножі.

Виконуючи віражі. (Коники.)

Дві курносі подружки

Не відстали один від одного.

Обидві по снігу біжать,

Обидві пісеньки співають,

Обидві стрічки на снігу

Залишають на бігу. (Лижі.)

Приходжу я до силач.

Розкажіть ось про що:

Як ви стали силачом?

Усміхнувся він у відповідь:

Дуже просто. Багато років

Щодня, вставши з ліжка,

Піднімаю я... (Гантелі).

Наче вітер, вниз з вершини

Мчать швидкі машини:

У кожній - маленький водій,

Підкорювач снігових гір. (Санки.)

У нього повітря надувають

І його ногою штурхають. (Футбольний м'яч)

Ось так диво-чудеса:

Піді мною два колеса,

Я ногами їх верчу

І качу, качу, качу... (Велосипед.)

Вчитель.А що ви робите для того, щоби бути здоровими? (Оздоровлюють фізкультхвилинки, зарядка, ігри на свіжому повітрі, відвідування уроків фізкультури і т.д.)

Продовжіть, будь ласка, фразу: "Сьогодні я зрозумів...".



Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!
Чи була ця стаття корисною?
Так
Ні
Дякую, за Ваш відгук!
Щось пішло не так і Ваш голос не був врахований.
Дякую. Ваше повідомлення надіслано
Знайшли у тексті помилку?
Виділіть її, натисніть Ctrl+Enterі ми все виправимо!